Cílem předmětu je představit studentům v širších souvislostech důležité události, procesy a trendy v rámci historie vztahů Evropy s islámským civilizačním okruhem od středověku do současnosti a identifikovat a analyzovat různé aspekty dnešní muslimské přítomnosti v Evropě. Pracovním jazykem seminářů je angličtina. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.
Cílem předmětu je naučit studenty uplatňovat koncepty, východiska, teoretické a metodologické přístupy kulturní a sociální antropologie i dalších relevantních disciplín při analýze existujících kulturních systémů, společenských norem a jevů důležitých pro porozumění realitě současného kulturně rozmanitého regionu Blízkého východu a severní Afriky a to v komparativní perspektivě. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.
Cílem předmětu je pojednat postoje konkrétních islámských autorů či škol 20. a 21. století k významným otázkám existence současných společností a států. Zkoumána jsou specifická východiska, projekty, argumentace, terminologie ve vztahu k teorii státu, demokracii, právu, lidským právům, ekonomickým principům a podobně, a to na základě konkrétních děl reprezentantů rámcových myšlenkových proudů islámu modernistického, politického a liberálního. Vybrané texty jsou podrobněji diskutovány a vzájemně porovnávány. Pozornost je věnována rovněž reflexi studovaných trendů a děl v nemuslimském odborném prostředí. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.
Předmět navazuje na kurz Kulturní antropologie Blízkého východu 1. Po zvládnutí potřebného pojmosloví a teoretických nástrojů užitečných pro uchopení různých prvků kulturních systémů regionu budou studenti nyní poučeni o současných kulturních specifikách konkrétních zemí. Cílem kurzu je kromě dalšího především poskytnout studentům a budoucím absolventům oporu pro společenské interakce v daných prostředích skrze znalosti lokálně platných norem, konvencí, zvyků, hodnot, symbolů atd. Mezi okruhy reálií pojednávané v přednáškách patří kultovní i profánní kalendáře a místní svátky, rozdíly mezi oficiálními a lidovými formami zbožnosti, role a vliv náboženských autorit, normy upravující kontakty mezi pohlavími, kurtoazie, pravidla odívání, stravování, přípustnost konverzační témat, turismus, charakter a pravidla služeb, jednání se státními institucemi, typická mezikulturní nedorozumění a podobně.
Cílem předmětu je jednak vybudovat u studentů solidní základní přehled o současné etnické, náboženské, jazykové a obecně společensko-kulturní diverzitě Blízkého východu a severní Afriky, jednak zasadit již teoreticky zvládnuté koncepty kulturní a sociální antropologie/sociologie do reálných kulturních kontextů regionu Blízkého východu a severní Afriky. Kurz je v první části zaměřen zejména na fyzické rozmístění etnických a náboženských skupin, nositelů jazyků a kmenů na území studovaného regionu. V druhé části jsou pak v příslušné teoretické perspektivě představovány a analyzovány v jejich rozmanitosti jevy důležité pro porozumění jak obecněji platným kulturním normám a vzorcům, tak těm s omezenější působností v daném regionu.
Cílem předmětu je seznámit studenty s dějinami a kulturou zemí Blízkého východu a severní Afriky v období od první světové války do bezprostřední současnosti a vytvořit u nich solidní znalostní základ. V první části kurzu se student v určitém tematickém rámci seznamuje se zásadními událostmi, jevy či procesy 20. a 21. století ovlivňujícími významně region, a to s jejich příčinami, průběhy a důsledky. Pozornost je také věnována vztahům zemí Blízkého východu a severní Afriky zejména se západními státy. V druhé části kurzu jsou pak přednášky věnovány dějinám jednotlivých zemí regionu se zaměřením na politický vývoj, sociální transformaci, roli náboženství, ekonomiku i mezinárodní vztahy jednotlivých zemí. Všem zbývajícím zemím studovaného regionu se následně věnuje předmět Moderní dějiny Blízkého východu 2.
Cílem kurzu je představit studentům vývoj architektury a různých druhů movité i nemovité materiální kultury a umění v oblastech islámské kulturní sféry od vzniku islámu do 19. století. Jednotlivá díla či stavební a umělecké trendy jsou interpretovány s důrazem na kontext vzniku a jejich roli v uspořádání společenských vztahů. V souvislosti s materiální kulturou budou studentům představeny základní přístupy a aspekty historie a archeologie islámského umění. Výklad je doprovázen promítáním fotografií, reprodukcí, plánů a podobně. Součástí přednášek je také promítání tematických dokumentárních filmů doplňujících přednášenou látku.
Kurz se zaměří na obecné společné rysy Blízkého východu a Afriky v historických, kulturních a náboženských souvislostech. Součástí předmětu bude i exkurz do problematiky percepce obou regionů jako součásti takzvaného Orientu především v evropském intelektuálním prostoru (v literatuře, filmu, aj.).
Kurz se zaměří na obecné společné rysy Blízkého východu a Afriky v historických, kulturních a náboženských souvislostech. Specifika daných regionů jsou předkládány na základě srovnání (komparace) s důrazem na dlouhodobou trajektorii vývoje. Součástí předmětu bude i exkurz do problematiky percepce obou regionů jako součásti takzvaného Orientu především v evropském intelektuálním prostoru (v literatuře, filmu, aj.).
Cílem předmětu je seznámit studenty s dějinami a kulturou blízkovýchodních zemí v období od první světové války do bezprostřední současnosti. Nejprve seznamuje se zásadními momenty 20. a 21. století, ovlivňujícími celý region, s jejich příčinami, průběhem a důsledky. Pak probírá jednotlivé země regionu Arab East s hlavním zaměřením na politický vývoj. Pozornost je také věnována vztahům zemí Blízkého východu zejména se západními státy. V rámci tohoto předmětu jde především o vytvoření znalostního základu.
Kurz poskytuje komplexní úvod do islámu. Pozornost je věnována islámu jako náboženskému systému s jeho historickými, duchovními, morálními, právními a kulturními základy a rovněž jeho vztahu k vývoji muslimských společností. Jednotlivé přednášky přiblíží studentům základy islámské teologie, profetologie, koránské exegeze, islámské právní vědy, rituální praxe, etiky a další. Představeny budou různé islámské právní školy, směry, sekty, tradice a tendence od středověku do současnosti (sunna a šía, islámská mystika, islámský modernismus, radikální podoby islámu apod.), specifika různých regionů na současné mapě islámu, ale také islámské umění a architektura. Kurz je určen pro zahraniční studenty a je vyučován v angličtině.
This basic course will introduce the student into the discourse of Israel studies. The course focuses on internal history of the State of Israel, its politics and society as well as religious and cultural affairs. While Israeli-Palestinian conflict is an important part of the Israeli history, this course aims to explore the topics that are important for Israeli history and identity, yet they are not directly related to the Middle-Eastern conflict. The course will start with the birth of Zionism and continue through the history of the Yishuv, Zionism during WWII, birth of Israel, mamlakhtiyut period of 1950s, Israel as emerging local power in 1960s, shifts in Israeli society during 1970s and 1980s up to the impacts of two intifadas and failure of the peace process. The last lectures will explore contemporary issues of Israel (minorities in Israel, "Start-up Nation", social gaps, orthodox Jews etc.) and the history of Czech-Israeli relations.
Kurz je vyučován pouze v angličtině. Kurz se zabývá základními přístupy ke studiu afrických dějin, především v předkoloniálním období.
Cílem předmětu navazujícího na kurz Společnosti současného Blízkého východu 1 je rozšířit znalosti studentů v oblasti existujících kulturních systémů, společenských norem a jevů na Blízkém východě a v severní Africe. V komparativní perspektivě je pozornost věnována dalším vybraným normám, jevům a postojům charakteristickým pro život současných společností regionu, v druhé polovině kurzu přitom přednášky doplňují svými příspěvky externí odborníci z praxe, jde zejména o diplomaty, humanitární pracovníky, lékaře, novináře a bezpečnostní pracovníky s hlubokou praktickou zkušeností se studovaným regionem. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.
Cílem předmětu je poskytnout studentům základní vhled do dějin regionu Blízkého východu a severní Afriky v období od pozdního středověku do první světové války. Studenti se seznámí s hlavními dějinnými mezníky a procesy v co možná nejširších souvislostech, s okolnostmi vlády různých dynastií, s významnými politickými a společenskými trendy daného období. Důležitým tématem jsou v rámci přednášek vztahy západních velmocí s jednotlivými zeměmi či vládnoucími dynastiemi Blízkého východu a severní Afriky, zvláště od počátku devatenáctého století.
Cílem předmětu je v širších souvislostech pojednat dějiny zemí Blízkého východu a severní Afriky od II. světové války s důrazem na vývoj v 21. století. První část kurzu se věnuje vybraným významným regionálním jevům či trendům v souvislosti s problematikou kolonialismu/post-kolonialismu a izraelsko-palestinského/arabského konfliktu a nabízí studentům teoretický rámec pro jejich výklad. V druhé části kurzu budou podrobně pojednány dějiny vybraných zemí regionu. Zbývajícím zemím je věnován navazující kurz Současné dějiny Blízkého východu 2. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.
Cílem přednáškového cyklu a následného doplňujícího semináře ke každé přednášce je vymezení antijudaismu a antisemitismu jako doprovodných jevů totalitních a dalších ideologií a zkoumání nejen jejich obecných podmínek rozvoje či obecných projevů, ale i specifických znaků, dynamiky a proměn v dějinách. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.
Cílem předmětu Úvod do judaismu je seznámit studenta s dějinami izraelského náboženství od historicky zaznamenaných počátků a podle religionistických teorií a s přerodem kultické chrámové praxe v moderní typ etického monoteismu během babylónského zajetí. Dále budou studenti seznámeni se základními charakteristikami judaismu, s jeho různými projevy během dějin a vývojem v diaspoře, s autoritativními texty, tradicemi, svátky a jednotlivými směry.
Cílem předmětu je seznámit studenty s obsahem, terminologií, metodami a dějinami religionistiky. Kurs zprostředkuje ucelené znalosti o hlavních náboženských kulturách, zejména oblasti Blízkého východu, minulosti i současnosti v jejich celospolečenských souvislostech. Nastiňuje též postavení religionistiky v kontextu dalších příbuzných nauk, zejména filozofie a teologie. Zvláštní pozornost je věnována vnitřní systematizaci religionistiky, a to jak v historickém ohlédnutí, tak v současnosti. Kurz podává přehled o historické, srovnávací, fenomenologické a hermeneutické religionistice, sociologii, antropologii, psychologii a geografii náboženství. Přiblíží porozumění a zkoumání náboženství jakožto jevu lidské kultury s vědomím, že náboženství jakožto antropologický fenomén ovlivnilo řadu dalších oborů a zasahuje do široké škály lidské činnosti od umění až pro politiku.
Cílem předmětu je seznámit studenty s moderními postupy porozumění a výkladu autoritativních textů judaismu a křesťanství. Student se seznámí s biblickými texty do hloubky a naučí se pracovat s různými metodami exegeze, jak tradiční (doslovný výklad, výklad alegorický, homiletický a mystický - PARDES), tak s moderní metodou Julia Wellhausena (Teorie pramenů) a fenomenologickým přístupem, který rehabilituje tradiční postupy a dává jim nový obsah.