Cílem předmětu je seznámit studenty se základními výrobními technologiemi v elektronice a silnoproudé elektrotechnice. Pozornost bude věnována zejména technologiím při výrobě desek plošných spojů, pouzdření elektronických součástek, výrobě transformátorů, točivých strojů různých typů a dalších funkčních prvků pro silnoproudá zařízení. Zhodnocen bude i vztah technologií k udržitelném rozvoji a condition based managementu elektrických zařízení.
Cílem předmětu je prohloubit znalosti studentů v oblasti výrobních technologií v elektronice a silnoproudé elektrotechnice. Pozornost bude soustředěna zejména na pokročilé technologie při výrobě vícevrstvých desek plošných spojů, moderní přístupy k pouzdření elektronických součástek a k hybridní montáži v elektronice. Dále se studenti seznámí se způsoby provedení vinutí a dalších technologických součástí transformátorů, točivých strojů různých typů a dalších funkčních prvků používaných v elektrotechnice.
Cílem předmětu je seznámit studenty s problematikou moderních organických materiálů pro elektroniku. Hlavní pozornost je zaměřena na organické nízkomolekulární a polymerní materiály, které vykazují vlastní elektrickou vodivost, polovodivé chování či dielektrické vlastnosti. Studenti budou uvedeni do problematiky moderních způsobů depozice organických materiálů a vytváření funkčních vrstev. Studentům budou prezentovány aplikace organických materiálů v oblastech propojovacích a kontaktních struktur, tranzistorů, senzorů, zobrazovacích prvků a fotovoltaických prvků. Na konci semestru budou studentům vysvětleny možnosti ochrany organických vrstev a způsoby vytváření komplexnějších systémů hybridní kombinací prvků organické a konvenční elektroniky.
Během výuky předmětu Diagnostika elektrických zařízení se posluchači seznámí s metodami a systémem diagnostiky elektrických strojů a zařízení. Seznámí se s jednotlivými dílčími systémy a diagnostickými přístupy jednotlivých funkčních celků elektrického stroje. Hlavní prostor bude věnován pochopení předmětu diagnostiky z hlediska strategie provozu strojů a budou prezentovány stěžejní diagnostické metody pro sběr informací o vlastnostech diagnostikovaného systému stroje. Při výuce předmětu bude věnován také prostor otázkám rozhodovacích procesů při zavádění systému diagnostiky ve výrobě a provozu elektrických strojů. Otázky nových a speciálních diagnostických postupů v diagnostice elektrických strojů jsou realizovány zejména ve spolupráci s odborníky z praxe.
Cílem předmětu je seznámit studenty se strukturou látek a vazbami mezi strukturou a vlastnostmi materiálů používaných v elektrotechnice. Pozornost bude zaměřena na vysvětlení fyzikální podstaty charakteristických vlastností materiálů pro jednotlivé podsystémy elektrotechnických zařízení (konstrukční, elektrický, magnetický, dielektrický). Studenti se seznámí s nejznámějšími zástupci materiálů pro tyto podsystémy a se souvislostmi mezi jejich vlastnostmi a použitím.
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními pojmy teorie spolehlivosti a s postupy jejího výpočtu. S ohledem na definované ukazatele spolehlivosti pro spojitá i diskrétní rozdělení pravděpodobnosti se studenti naučí počítat výslednou spolehlivost obnovovaných i neobnovovovaných systémů, včetně zahrnutí způsobů zajišťujících zvyšování spolehlivosti formou zálohování. Studenti se také seznámí s možnostmi stanovení životnosti s ohledem na aplikované stárnutí. Dále je předmět věnován seznámení s využitím grafických metod hodnocení spolehlivosti ve formě stromů poruch (FTA) a stromů událostí (ETA). Pozornost je dále věnována problematice kvality v elektrotechnické výrobě a přístupů k jejímu zabezpečování s ohledem na zajištění spolehlivosti provozu a výroby.
Cílem předmětu je seznámit studenty s metodami a postupy měření, zkoušení, revizí a kontrol ve výrobě, montáži a opravách elektrických zařízení v kontextu souvisejících zákonů, předpisů a standardům. Dále je student seznámen s principy, požadavky a postupy uvádění elektrotechnických výrobků na trh.