Cílem předmětu je seznámit studenty s materiály a technologiemi v průmyslovém prostředí, požadavky na elektrická zařízení v průmyslovém prostředí, ochranou a odolností vůči rušivým vlivům, výrobou elektronických zařízení pro průmyslová prostředí, zkoušením, měřením a testováním elektronických zařízení. Součástí výuky budou vyzvané přednášky odborníků z praxe a odborné exkurze do průmyslových provozů.
Připravit studenta na úspěšné splnění státních závěrečných zkoušek a uvést jej do problematiky vypracování diplomového projektu. Prohloubit znalosti odborné angličtiny.
Připravit studenta na úspěšné splnění státních závěrečných zkoušek a uvést jej do problematiky vypracování diplomového projektu. Prohloubit znalosti odborné angličtiny.
Předmět je zaměřen na souhrnný popis metod používaných k analýze fyzikálně-chemických vlastností materiálů určených pro elektrotechniku. Studenti se seznámí se vztahem mezi strukturou látek a jejich fyzikálně-chemickými vlastnostmi a s teoretickými základy metod pro analýzu materiálových vlastností. Předmět se dále zabývá klasifikací metod, jejich základními principy a konstrukčním uspořádáním měřicích aparatur. Důraz je zaměřen na popis technik separačních (GC, GPC), technik spektrometrických (IR, FT-IR, BDS) a také termických analýz (DTA, DSC, TG, DTG, TMA, DMA). Popisované metody jsou při přednáškách i při cvičeních vhodně doplněny o praktické příklady jejich aplikace.
Cílem předmětu je seznámit studenty s problematikou polovodičových materiálů. Úvod je věnován rozdělení polovodičových materiálů a definicím jejich základních parametrů a vlastností jako jsou elektrické, mechanické, chemické, tepelné a optické vlastnosti. Dále je pozornost věnována fyzikálním a kontaktním jevům a poruchám polovodičových materiálů a struktur. Předmět dále seznamuje studenty s technologiemi výroby polovodičových struktur, definuje meze integrace a popisuje měřicí techniky aplikovatelné na polovodičových strukturách určené k jejich charakterizaci. Součástí je vysvětlení principů vybraných speciálních polovodičových součástek a způsoby jejich pouzdření.
Během výuky předmětu Diagnostika a řízení životnosti v elektrotechnice se posluchači seznámí s metodami a systémem diagnostiky elektrických strojů a zařízení. Prohloubí dosavadní znalosti o jednotlivých systémech a diagnostických přístupech elektrotechnické diagnostiky. Hlavní prostor bude věnován rozvíjení znalostí a dovedností z hlediska jednotlivých diagnostických metod pro sledování stavu elektrických strojů, zařízení i partikulárních materiálů. Jedná se zejména o metody částečných výbojů, střídavé a stejnosměrné metody diagnostiky. Z hlediska strategie provozu strojů i funkčních celků budou prezentovány stěžejní diagnostické metody pro off-line i online sběr informací o vlastnostech diagnostikovaného systému strojů a zařízení. Při výuce předmětu budou představeny nové a speciálních diagnostické postupy v nově zřizovaných sítích HVDC a bude představen i systém diagnostiky využívající např. Internet of Things (IoT). Budou diskutovány vhodné senzory a snímače pro online diagnostiku v silnoproudé elektrotechnice. Při výuce předmětu bude věnován také prostor otázkám řízení systému diagnostiky, risk managementu a celkovému pohledu asset managementu na provoz celých energetických celků, v němž má diagnostika klíčovou úlohu.
Předmět naváže na materiálové znalosti získané v předchozím studiu a rozšíří fenomenologické znalosti o podrobnou charakteristiku dielektrických materiálů, popis fyzikálních zákonitostí doprovázejících chování dielektrik a izolantů v elektrickém poli, podstatu polarizačních dějů, dielektrické vodivosti, teplotní vodivosti, chování materiálů ve stejnosměrném, střídavém, silném a pulzním elektrickém poli. Studenti získají znalosti o příčinách vodivostních jevů dielektrik, dielektrické absorpci, ztrátách, komplexní permitivitě a elektrické pevnosti včetně teorií průrazu či přeskoku. Součástí bude popis jevů spojených se vznikem prostorového náboje, mechanizmy zachycení a migrace volných nosičů náboje, deformace vnitřního pole, částečných výbojů, elektrických stromečků či interakcí nanosložek se základní matricí. Vysvětleny budou vlastnosti vybraných dielektrik různých skupenství, princip a výhody kompozitních materiálů a jejich složek. Budou probrány i vlastnosti dielektrických materiálů v závislosti na teplotě, napětí, frekvenci, čase a přítomnosti ovlivňujících činitelů. V další části předmětu jsou studenti seznámeni s jednotlivými typy kompozitních materiálů jejich vlastnostmi a využitím v oblasti elektrotechniky. Předmět uvádí do souvislostí strukturu a vlastnosti izolantů a izolačních systémů pro jednotlivá elektrická silnoproudá zařízení. Studenti se též seznámí s jednotlivými třídami izolačních materiálů s ohledem na jejich odolnost vůči degradačním činitelům. Získané znalosti umožní absolventům návrh vhodného složení nových elektroizolačních struktur.
Cílem předmětu je seznámit studenty s materiály jako se základními prvky systémů elektrických zařízení. Studenti získají pokročilé znalosti o klíčových skupinách materiálů (vodiče, polovodiče, izolanty, magnetické materiály), které tvoří důležité funkční podsystémy elektrických zařízení. Studenti se seznámí s jejich charakteristickými vlastnostmi, výrobními technologiemi, členěním a zejména s jejich praktickým využitím, které je demonstrováno na konkrétních případech. Zaměření předmětu tematicky pokrývá taktéž skupinu perspektivních materiálů (nanomateriály, nanotechnologie, samoléčitelné polymery, kovová skla aj.), jejich vlastnosti a význam pro elektrotechniku.