Seznámit studenty s akademickým psaním. Zlepšovat jejich písemné vyjadřovací schopnosti s cílem dlouhodobě rozvíjet především schopnosti nutné pro psaní vědecky orientované práce. Vybavit studenty kompetencemi pro postižení obsahu textu vlastními slovy, naučit je psát poznámky a zápisy ze čteného/slyšeného textu, excerpovat, dále vytvořit koncept, recenzi, písemnou žádost a jiné formy psaného textu. Uvést studenty do do problematiky výstavby seminární práce. Důraz je kladen na samostatnou prací studentů, která bude pravidelně kontrolována a konzultována i s budoucími vedoucími jejich bakalářských prací.
Seznámit studenty s kulturně-historickým vývojem i geografií německy mluvících zemí. V seminářích budou studenti pracovat s německými texty z různých oblastí. Pozornost bude věnována jak aktuálním trendům ve společnosti, tak i některým vybraným jevům interkulturním a historickým, které svým významem přesahují do naší přítomnosti. Předmět je vyučován v německém jazyce.
Seznámit studenty se základními pojmy lexikologie a hlavními principy procesů, které vedou ke změnám slovní zásoby. Podat přehled o nejdůležitějších etapách vývoje slovní zásoby němčiny se zdůrazněním role jazyka jako kulturního odkazu. Zvláštní pozornost bude věnována kontaktu němčiny s češtinou, angličtinou a francouzštinou v kulturně historickém kontextu. Kurz je veden v německém jazyce na úrovni B1 - B2.
Předmět podrobně představí studentům umění a kulturu německy mluvících zemí a kulturní kontakty s jejich sousedními zeměmi (s důrazem na česko-německé a česko-rakouské kulturní vazby). Poskytne studentům informace o hlavních německy mluvících představitelích jednotlivých druhů umění s důrazem na literaturu, divadlo, film a hudbu a představí i nejvýznamnější proudy a umělecké školy, které vzešly z prostředí německy mluvících zemí.