Kurz se zaměří na obecné společné rysy Blízkého východu a Afriky v historických, kulturních a náboženských souvislostech. Specifika daných regionů jsou předkládány na základě srovnání (komparace) s důrazem na dlouhodobou trajektorii vývoje. Součástí předmětu bude i exkurz do problematiky percepce obou regionů jako součásti takzvaného Orientu především v evropském intelektuálním prostoru (v literatuře, filmu, aj.).
Kurz je vyučován pouze v angličtině. Kurz se zabývá základními přístupy ke studiu afrických dějin, především v předkoloniálním období.
Cílem kurzu je poskytnout studentům základní vhled do dějin regionu Blízkého východu a severní Afriky v období od vzniku islámu do 14. století. Studenti se seznámí s hlavními dějinnými mezníky a procesy v co možná nejširších souvislostech, s okolnostmi vlády různých dynastií, s významnými politickými a společenskými trendy daného období. Stranou nezůstávají také vztahy s Evropou, jejichž ráz kromě středomořského obchodu významně určovaly také dobyvatelské ambice jednotlivých muslimských dynastií či křížové výpravy a podobně.
Cílem předmětu je studentům po teoretickém úvodu představit hlavní migrační typy, modely, procesy a jevy existující v regionu Blízkého východu a severní Afriky. Pozornost je při zohlednění daných příčin a důsledků věnována různým typům a vzorcům vnitřní, mezistátní a meziregionální migrace, a to rovněž s důrazem na migrační toky ze sledovaného regionu do Evropy. V rámci kurzu jsou promítány krátké dokumentární filmy nebo jejich části.
Cílem předmětu je seznámit studenty s dějinami a kulturou zemí Blízkého východu a severní Afriky v období od první světové války do bezprostřední současnosti a vytvořit u nich solidní znalostní základ. V první části kurzu se student v určitém tematickém rámci seznamuje se zásadními událostmi, jevy či procesy 20. a 21. století ovlivňujícími významně region, a to s jejich příčinami, průběhy a důsledky. Pozornost je také věnována vztahům zemí Blízkého východu a severní Afriky zejména se západními státy. V druhé části kurzu jsou pak přednášky věnovány dějinám jednotlivých zemí regionu se zaměřením na politický vývoj, sociální transformaci, roli náboženství, ekonomiku i mezinárodní vztahy jednotlivých zemí. Všem zbývajícím zemím studovaného regionu se následně věnuje předmět Moderní dějiny Blízkého východu 2.
Cílem předmětu je představit studentům v širších souvislostech důležité události, procesy a trendy v rámci historie vztahů Evropy s islámským civilizačním okruhem od středověku do současnosti a identifikovat a analyzovat různé aspekty dnešní muslimské přítomnosti v Evropě. Pracovním jazykem seminářů je angličtina. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.
Cílem kurzu je představit studentům vývoj architektury a různých druhů movité i nemovité materiální kultury a umění v oblastech islámské kulturní sféry od vzniku islámu do 19. století. Jednotlivá díla či stavební a umělecké trendy jsou interpretovány s důrazem na kontext vzniku a jejich roli v uspořádání společenských vztahů. V souvislosti s materiální kulturou budou studentům představeny základní přístupy a aspekty historie a archeologie islámského umění. Výklad je doprovázen promítáním fotografií, reprodukcí, plánů a podobně. Součástí přednášek je také promítání tematických dokumentárních filmů doplňujících přednášenou látku.
Cílem předmětu je po teoretickém úvodu zohledňujícím různá témata a přístupy ke studiu menšin v daném regionu identifikovat, popsat a v dějinných, společenských, náboženských a dalších souvislostech jednak interpretovat prvky a charakteristiky specifických kultur vybraných menšin v rámci regionu Blízkého východu a severní Afriky i úžeji v rámci konkrétních států, jednak pojednat role a postavení těchto menšin v daných prostředích. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského programu.
Cílem předmětu je naučit studenty uplatňovat koncepty, východiska, teoretické a metodologické přístupy kulturní a sociální antropologie i dalších relevantních disciplín při analýze existujících kulturních systémů, společenských norem a jevů důležitých pro porozumění realitě současného kulturně rozmanitého regionu Blízkého východu a severní Afriky a to v komparativní perspektivě. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.
Cílem předmětu je jednak vybudovat u studentů solidní základní přehled o současné etnické, náboženské, jazykové a obecně společensko-kulturní diverzitě Blízkého východu a severní Afriky, jednak zasadit již teoreticky zvládnuté koncepty kulturní a sociální antropologie/sociologie do reálných kulturních kontextů regionu Blízkého východu a severní Afriky. Kurz je v první části zaměřen zejména na fyzické rozmístění etnických a náboženských skupin, nositelů jazyků a kmenů na území studovaného regionu. V druhé části jsou pak v příslušné teoretické perspektivě představovány a analyzovány v jejich rozmanitosti jevy důležité pro porozumění jak obecněji platným kulturním normám a vzorcům, tak těm s omezenější působností v daném regionu.
Cílem předmětu je pojednat postoje konkrétních islámských autorů či škol 20. a 21. století k významným otázkám existence současných společností a států. Zkoumána jsou specifická východiska, projekty, argumentace, terminologie ve vztahu k teorii státu, demokracii, právu, lidským právům, ekonomickým principům a podobně, a to na základě konkrétních děl reprezentantů rámcových myšlenkových proudů islámu modernistického, politického a liberálního. Vybrané texty jsou podrobněji diskutovány a vzájemně porovnávány. Pozornost je věnována rovněž reflexi studovaných trendů a děl v nemuslimském odborném prostředí. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.
Cílem předmětu navazujícího na kurz Současné dějiny Blízkého východu 1 je v širších souvislostech pojednat dějiny dalších zemí Blízkého východu a severní Afriky od II. světové války s důrazem na vývoj v 21. století. Zvláštní pozornost je věnována sunnitsko-šíitskému soupeření, které jako významný trend současných regionálních dějin stojí v pozadí řady jevů, událostí a procesů. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského .
Cílem předmětu je seznámit studenty s metodami a přístupy ke zkoumání muslimské religiozity v jejích nejrůznějších formách. V různých blízkovýchodních společnostech či jejich segmentech se v rámci náboženských učení i praxí projevuje množství specifik, bez jejichž uchopení nelze současné islámské scéně dostatečně rozumět. Islám ve své každodennosti není prostým odrazem oficiálních náboženských interpretací al-Azharu či jiných významných reprezentantů "ortodoxie". Muslimové plní tytéž formy často velmi odlišným obsahem, disponují různými náboženskými zkušenostmi, jako jednotlivci i jako celé komunity. Studenti se v rámci předmětu seznámí především s možnostmi antropologie při studiu žitého islámu, s jejími metodami výzkumu, způsoby formulování výpovědí a podobně. Příslušné znalosti a inspiraci získávají hlavně jednak skrze studium již tradičních prací významných postav antropologie, jednak skrze analýzu kvalitních recentních případových studií zkoumajících v terénu nejrůznější aspekty náboženského života muslimů. Studijním materiálem pro semináře jsou různorodé případové oborové studie. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.
Kurs se soustřeďuje na získání základních dovedností v moderní spisovné arabštině. Začíná výukou zvukového a grafického systému jazyka a postupně pracuje se širokým spektrem textů a témat, jež poskytují slovní zásobu, představují základní gramatické jevy a obecné schopnosti komunikace. Důraz bude kladen na správnou výslovnost, získání základní slovní zásoby, rozlišení rodů, pádů a pádových koncovek, ovládnutí předložek, shodného přívlastku, zájmen, jmenné věty, duálu, plurálu, časování sloves v přítomném a minulém čase.
Cílem kurzu je vysvětlit studentům podstatu, hlavní témata, terminologii, metody a vývoj všech hlavních oborů islámských věd (tafsír, ilm al-hadíth, as-síra an-nabawíja, ilm al-kalám, falsafa, tasawwuf aj.), které jsou základem tradičních forem náboženského myšlení a poznání. V rámci kurzu je okrajová pozornost věnována též přírodním vědám, které se v prostředí středověkých muslimských společností bouřlivě rozvíjely. Oboru islámské právní vědy (fiqh) je pro jeho význam věnován samostatný předmět Islámské právo.
Cílem kursu je vytvořit základní přehled o islámském náboženství sunnitského směru a seznámit studenty s jeho duchovními, morálními, právními a kulturními základy. Hlavní pozornost bude věnována následujícím tématům: Korán, koránská exegeze, tradice soustředěné kolem proroka Muhammada a jeho druhů, náboženská praxe, právní regulace vztahů mezi člověkem a Bohem. U každého diskutovaného jevu islámského náboženství bude zohledněn nejen jeho historický vývoj, ale také jeho význam pro každodenní život praktikujících muslimů.
Cílem předmětu je poučit studenty především o vzniku, vývoji a charakteristikách druhé nejvýznamnější větve islámu při zohlednění odlišností od převládajícího sunnitského proudu. Výklad se nejprve věnuje příčinám a povaze konfliktu v rané muslimské obci a následně pak dalšímu vývoji šíitské větve ithná´ašaríja ve středověku. Pozornost je přitom věnována zejména životu, dílu a vlivu jednotlivých šíitských imámů, jakož i vývoji šíitské teologie a podobě podstatných šíitských rituálů. Druhá část kurzu se věnuje jednak dalším proudům šíitského islámu, jednak i dalším menšinovým tradicím vzniknuvším na islámském základě.
Cílem kurzu je představit studentům základní témata, součásti či prvky islámského práva (šaría), metody a přístupy k jeho výkladu v rámci islámské právní vědy (fiqh). Přednášky se věnují rovněž vývoji islámské právní vědy s jejími různými školami a také dvěma důležitým vybraným kapitolám, právu rodinnému a trestnímu.
Předmět je zaměřen na přírodní podmínky a různé aspekty osídlení v regionu Blízkého východu a severní Afriky. Kurz cílí na vytvoření solidního znalostního přehledu jednak o fyzickém charakteru místní krajiny (horstva, řeky, jezera atd.), klimatu, přírodních zdrojích, charakteristické fauně a flóře, jednak o skutečnostech v rámci vybraných témat socioekonomické geografie, tj. lidská sídla, velikost populací, průmysl a nerostné zdroje, zemědělství, turistický ruch.
Cílem předmětu je po teoretickém úvodu podrobně a ve všech podstatných souvislostech vyložit příčiny, průběh a důsledky významných ozbrojených konfliktů a válek proběhnuvších či probíhajících v regionu Blízkého východu a severní Afriky od 80. let 20. století. Pro tento kontextuální rozbor jsou vybrány konflikty s podstatnými a déletrvajícími důsledky v rovině politicko-společenské, demografické, hospodářské, bezpečnostní, v rovině mezietnických a mezináboženských vztahů atd. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.