Přednášky seznamují posluchače s geografickou, politickou, demografickou a správně - administrativní charakteristikou Ruské federace. Posluchači studují dějinný i kulturní vývoj Ruska podle chronologického plánu. Budou představeny jednotlivé etapy historie Ruska od nejstarších dob do současnosti. Posluchači budou seznámeni s přelomovými událostmi, s významnými osobnostmi, duchovními proudy v ruské společnosti a specifiky vývoje ruské kultury. Pozornost bude zaměřena na kulturně historické tradice ruského státu a na jejich začlenění do širších kulturně civilizačních souvislostí. Pojednáno bude o vzájemných česko-ruských vztazích. Přednášky i semináře jsou vedeny v ruštině. Semináře se soustřeďují na práci s autentickými textovými materiály, které souvisejí s probíranými tématy, blíže je představují a konkrétněji ilustrují, rozšiřují slovní zásobu a rozvíjejí řečové dovednosti studentů.
Seznámit studenty s kulturně-historickým vývojem i geografií německy mluvících zemí. V seminářích budou studenti pracovat s německými texty z různých oblastí. Pozornost bude věnována jak aktuálním trendům ve společnosti, tak i některým vybraným jevům interkulturním a historickým, které svým významem přesahují do naší přítomnosti. Předmět je vyučován v německém jazyce.
Seznámit studenty s akademickým psaním. Zlepšovat jejich písemné vyjadřovací schopnosti s cílem dlouhodobě rozvíjet především schopnosti nutné pro psaní vědecky orientované práce. Vybavit studenty kompetencemi pro postižení obsahu textu vlastními slovy, naučit je psát poznámky a zápisy ze čteného/slyšeného textu, excerpovat, dále vytvořit koncept, recenzi, písemnou žádost a jiné formy psaného textu. Uvést studenty do do problematiky výstavby seminární práce. Důraz je kladen na samostatnou prací studentů, která bude pravidelně kontrolována a konzultována i s budoucími vedoucími jejich bakalářských prací.
Seznámit studenty se základními pojmy lexikologie a hlavními principy procesů, které vedou ke změnám slovní zásoby. Podat přehled o nejdůležitějších etapách vývoje slovní zásoby němčiny se zdůrazněním role jazyka jako kulturního odkazu. Zvláštní pozornost bude věnována kontaktu němčiny s češtinou, angličtinou a francouzštinou v kulturně historickém kontextu. Kurz je veden v německém jazyce na úrovni B1 - B2.
Studující se seznámí s vybranými kapitolami z politických a kulturních dějin zemí německé jazykové oblasti, s otázkami česko-německých jazykových a literárních vztahů ve středoevropském i celoevropském kontextu. Na problémově pojaté přednášky naváží semináře, jejichž těžištěm je práce s autentickými německy psanými texty publicistickými a literárními, jakož i s audiovizuálními dokumenty.
Přednášky vedené v ruštině jsou koncipovány jako kulturněhistorický kurz. Představují jednotlivé etapy historie Ruska, jejich přelomové události i každodenní život, seznamují posluchače s významnými osobnostmi, obdobími a specifiky všech oblastí ruské kultury, zaměřují se na vývoj a současnou podobu česko-ruských vztahů. Semináře se soustřeďují na práci s autentickými textovými materiály, které souvisejí s probíranými tématy, blíže je charakterizují a konkrétněji ilustrují, rozšiřují slovní zásobu a rozvíjejí řečové dovednosti studentů.
Cílem předmětu je  prohloubit poznatky studentů v oblasti společenských a jazykových specifik německy mluvících zemí. 
Předmět je vyučován v ruštině. V semináři budou pod vedením vyučujícího čteny, překládány a interpretovány odborné texty humanitního zaměření. Budou používány ukázky z děl významných myslitelů dané jazykové oblasti. Důraz bude kladen na porozumění překládaných úryvků. Dále bude individuálně konzultována četba jednotlivých studentů.