Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského studia. Cílem předmětu je seznámit studenty s vybranými tématy a diskusemi v rámci recentního antropologického výzkumu náboženství a rituálu. Důraz bude kladen na představení základních epistemologických východisek, teoretických přístupů a metodologických postupů tvarujících práci současných antropologů náboženství.
Cílem kurzu je seznámit studenty na příkladu šamanismu/neošamanismu s problematikou setkávání a míšení kultur, vzniku globálního náboženského diskursu a tvorby identity v znovu-zakouzleném světě. Kurz je zaměřen na pochopení nativistických a revitalizačních hnutí usilujících o obnovu původní kultury a náboženství v kontextu postkoloniálního, postmoderního a globalizovaného světa - od etnických obrození vzdálených kultur po spirituální oživení evropských pohanských tradic. Zvláštní důraz bude kladen na rozbor vztahu náboženství domorodých kultur světa a západní alternativní religiozity, jejich vzájemného ovlivňování a proměn.
Retrospektivní antropologie se zabývá lidskou biokulturní diverzitou v minulosti. Studuje člověka skrze jeho pozůstatky a rekonstruuje život jednotlivců i celých populací. Retrospektivní antropologie je kumulativním produktem různých oborů, zahrnuje studium biologické antropologie, humánní osteologie, tafonomie, bioarcheologie, paleoantropologie, funerální archeologie, forenzní antropologie, paleopatologie, paleodemografie a ekologie člověka. Cílem kurzu je ukázat studentům spektrum subdisciplín v širší perspektivě, které společně vytvářejí multidisciplinární obor Retrospektivní antropologie.
Cílem předmětu je poskytnout základní přehled o teorii a metodologii sociální a kulturní antropologie od počátků jejího formování jako samostatné disciplíny do poloviny 20. století. V průběhu kurzu budou představeny základní teoretické směry, školy a osobnosti daného období v rámci francouzské, britské a americké tradice. Vývoj antropologie bude rovněž zasazen do širšího kontextu rozvoje společenských věd ve sledovaném období.
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními charakteristikami, východisky a přístupy sociokulturní antropologie ve vztahu k jídlu jako specifickému prostředku sdělování odlišných kulturních myšlenek a významů. Prostřednictvím jídla lze vnímat sociokulturní realitu, nahlížet společensky významná témata a sociální kategorie (migrace, etnicita, globalizace, gender, náboženství, aj.), analyzovat a interpretovat společenské procesy, mocenské vztahy i kulturní specifika v minulosti a současnosti, a zároveň pochopit vybrané společenské změny a mezigenerační vztahy. Jídlo, strava a způsoby konzumace budou v kurzu pojímány jako kulturní a symbolické prvky, prostřednictvím nichž můžeme porozumět širším významům, hodnotám i způsobům vytváření sociálních identit a formování vztahů i hierarchií. Nedílnou součástí kurzu bude i téma jídla propojeného s individuální a kolektivní pamětí, sdílenou minulostí, smysly, konceptem domova a každodenností.
Kurz Medicínská antropologie integruje biologické a sociokulturní přístupy k pochopení konceptu zdraví, onemocnění a péče. V kurzu jsou tato témata sledována napříč odlišnými společenskými a politicko-ekonomickými systémy v souvislosti s faktory přírodního prostředí v současnosti i minulosti. Cílem kurzu je ukázat širší rozměr a variabilitu faktorů, které způsobují onemocnění uvnitř a mezi společnostmi. Kurz je rozdělen do tří částí. První část je věnována úvodu do studia medicínské antropologie a otázkám, jak rozumět zdraví a nemoci z biokulturní perspektivy. Ve druhé části se kurz věnuje růstu a vývoji člověka, epidemiím, stravě a výživě v závislosti na odlišném přístupu ke zdrojům, zdravotní péči a faktorech prostředí. Třetí část se zaměřuje na etnomedicínu a její retrospektivní alternativu etnobioarcheologii.
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními tématy, koncepty a teoretickými přístupy vztahujícími se k náboženství v rámci antropologie a blízkých společenských věd.
Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského studia. Cílem předmětu je seznámit studenty s problematikou symbolické antropologie, která staví na předpokladu, že kultuře jednotlivých společností či komunit lze porozumět prostřednictvím klíčových symbolů a rituálů. Kromě klasických podob symbolické antropologie bude věnována pozornost i těm teoretickým přístupům a oblastem výzkumu, které symbolismus kritizují a/nebo rozvíjejí v současné sociální a kulturní antropologii.