Cílem kurzu bude zaměřit se na historický přehled teoretických koncepcí moderní kulturní a sociální antropologie ve 20. století. V kurzu bude pojednáváno o zakladatelích moderní antropologické metody a teorie v americkém, britském a francouzském intelektuálním prostředí v meziválečném období o následném zmnožení paradigmat antropologie po II. světové válce. Studenti si zapamatují teorii a metodu francouzské strukturální antropologie, proudy tzv. nové etnografie (kognitivní, symbolické a interpretativní), dokážou vymezit koncepce politické ekonomie a strukturálního marxismu, teorie světového systému, globalizace, modernity a postmoderny. Studenti porozumí teorii etnicity, sociálnímu konstruktivismu, literárnímu obratu v antropologii, post-koloniálních studiím, diskursivnímu paradigmatu a reflexivní a kritické antropologii. V závěru se seznámí s vývojem kulturní a sociální antropologie na konci 20. století, včetně přehledu specializovaných subdisciplín.
Cílem předmětu je seznámit studenty s anglosaskou antropologií druhé poloviny 20. století, která dodnes výrazně ovlivňuje odborné diskuze. Kurs je zaměřen na klíčové postavy sociální a kulturní antropologie, jejich klíčové práce a myšlenky. Pozornost bude věnována i kritické reflexi vybraných prací a návaznosti na současnou antropologii.
Tento předmět je určen pro studenty navazujicícho/magisterského studia. Cílem kurzu je představit současné možnosti antropologie skrze četbu recentních textů a jejich kritické zhodnocení. Zaměříme se na epistemologické, metodologické a teoretické problémy, se kterými se současná antropologie potýká. Texty navíc poslouží jako inspirace pro úvahy o vlastním výzkumu, který budou studenti muset promyslet a ve formě projektu představit.