Předmět přináší komplexní pohled na problematiku ochrany životního prostředí v průmyslové praxi a dává studentům základní informace z této oblasti. Klíčovým cílem je seznámit studenty se současným stavem a vývojem ochrany ovzduší z hlediska tuhých částic a plynných emisí zejména s ohledem na klasické tepelné elektrárny a výtopny. Dále uvést studenty do problematiky ochrany vod a vodního hospodářství. Představit základy ochrany krajiny, půdy, biodiversity a přehled odpadového a obalového hospodářství. Osvětlit základní pojmy a legislativu z ochrany životního prostředí.
Seznámit studenta se základními zásadami práce a obsluhy elektrických zařízení. Na základě získaných znalostí umožnit studentovi činnost v laboratořích v rozsahu kvalifikace dle §4 Vyhlášky č. 50/1987 Sb.
Cílem předmětu je seznámit studenty s aktuálními informacemi o směrech vývoje v testování vn zařízení. Vysvětlit význam metodiky zkoušek vysokým napětím pro další provoz vn zařízení v širších souvislostech, zejména s ohledem na výpovědi schopnost výsledků ve vztahu k typu a konstrukci izolačního systému, typu namáhání a způsobu vyhodnocení dat. Vysvětlit význam výzkumných testů na modelech nebo testů s nestandardním typem zkušebního napětí. Ukázat některé další vysokonapěťové aplikace a jejich využití.

Předmět přináší komplexní pohled na problematiku přenosových a distribučních systémů a rozšiřuje znalosti a dovednosti studentů získané v základním kurzu Elektroenergetika 1. Cílem předmětu je seznámit studenty s provozními vlastnosti a použitím různých konfigurací elektrických sítí, konstrukčním provedením a provozem elektrických vedení a stanic, koncepcí chránění sítí a funkcí základních elektrických ochran. Kromě současného stavu se studenti seznámí s aktuálními trendy a problémy v přenosových a distribučních sítích, mimo jiné s vlivem distribuované výroby na jejich provoz. Studenti dále získají základní znalosti o zásadách a postupech návrhu napájecích sítí a osvojí si základní výpočty pro řešení napěťových a proudových poměrů v jednoduchých sítích v ustáleném bezporuchovém stavu a při třífázovém zkratu či zemním spojením.

Předmět přináší komplexní pohled na problematiku přenosových a distribučních sítí, včetně sítí průmyslových. Cílem předmětu je seznámit studenty s koncepcí a provozem těchto sítí, trendy a aktuálními problémy. Předmět se také věnuje problematice kvality dodávané elektrické energie, jak z pohledu (průmyslového) uživatele, tak i distributora, problémům vznikajícím provozem specifických spotřebičů (zpětné vlivy zařízení na napájecí síť a jejich omezení) a posouzení připojitelnosti rušících zařízení a zdrojů.