Předmět ústavní soudnictví navazuje na předměty UP1 a UP2 a obsahově i na další předměty zejména občanské právo procení, trestní právo, správní právo. Cílem předmětu je komplexní seznámení s postavením Ústavního soudu ČR, s řízením před ním se základním zaměřením na ústavní stížnosti. Výuka v přednáškách se zaměřuje nejprve obecně na vymezení ústavního soudnictví ČR z hlediska různých modelů kontroly ústavnosti, dále na působnost a pravomoci Ústavního soudu, různé typy řízení před ÚS včetně souvisejících vztahů jednotlivých orgánů veřejné moci, jednotlivce a to nejen v rámci ČR, ale i v návaznosti na judikaturu Štrasburského tribunálu. V dobrovolných seminářích jsou studenti vedeni k praktické aplikaci nabytých znalostí a zkušeností na vybraných případech a to včetně zpracovávání konkrétních ústavních stížností.
Účelem tohoto předmětu je osvojení si principů právního státu a základních práv a svobod v aplikační praxi ústavního soudu, dále podat praktický přehled významných nálezů z judikatury Ústavního soudu ČR a přispět k objasnění závažnosti a důležitosti existence této instituce pro fungování a rozvoj demokratické společnosti podle zásad právního státu. Východiskem pro zkoumání nálezů je samozřejmě Listina základních práv a svobod, která bude podána jako základní dokument přirozenoprávní povahy zakotvující minimální záruky. Jako dokument stojící vedle normy strukturální a organizační - Ústavy ČR - a určující tuto Ústavu z hlediska kvalitativní podoby fungování. Tedy vztah forma a kvalita. Předmět je koncipován jako jednosemestrální určený studentům třetího a čtvrtého ročníku FPR.
Předmět studenty komplexně seznámí s koncepcí ústavně garantovaných lidských práv v ČR a souvisejícími specifickými ústavněprávními instituty. Podrobně se zaměřuje zejména na Litinu základních práv a svobod, základní rysy prováděcí zákonné úpravy, jakož i judikaturu Ústavního soudu ČR. Kromě vnitrostátní dimenze se zabývá též průměty ochrany lidských práv do naší ústavnosti na základě nadstátních zdrojů, tj. mezinárodního a evropského práva. Výklad sleduje rovněž interakční dimenzi veřejné moci a obyvatelstva ve smyslu vztahů veřejné moci a lidu z pohledu ústavně garantovaných základních lidských práv, kde je akcent kladen zejména na mechanismy jejich ochrany před Ústavním soudem ČR. Absolvent se orientuje v komplexu problematiky ústavně garantovaných lidských práv v ČR, jejich normativní, doktrinální i judiciální podobě i relevantních nadstátních souvislostech. Rozumí a z ústavněprávní perspektivy je schopen relevantně nahlížet interakční dimenzi mezi veřejnou mocí a jednotlivcem v ústavním modelu ČR, a rozlišovat ústavní a podústavní dimenzi lidských práv. Orientuje se rovněž v teoretických klasifikacích a obsahové hodnotě ústavního katalogu lidských práv ČR, jakož i v mechanismech jeho ochrany.
Cílem předmětu je přiblížit, seznámit a zkoumat pojem ústavního srovnávacího práva, pojem ústavy a demokracie, metodologické přístupy ke zkoumání materie a modely ústavních systémů. Předmět je koncipován jako úvodní předmět do problematiky ústavní komparatistiky, kdy se tedy bude zabývat jak teoretickým otázkami srovnávání ústavní systémů. Zejména pak teoretickými východisky ústavněprávních doktrín a metodologie analýzy a srovnávání jednotlivých předmětů. V návaznosti na to budou studenti seznámeni s jednotlivými obecnými instituty ústavního práva srovnávacího a dále pak s příkladnými konkrétními ústavními modely ve vybraných státech.