Rozvíjet komunikační schopnosti a další kompetence studentů, které jsou nutné ke zvládnutí správné obchodní komunikace v praktických situacích. Poskytnout studentům přehled o moderních metodách a formách korektní obchodní komunikace. Důraz je kladen také na písemné i ústní procvičení gramatických jevů a slovní zásoby, které jsou nezbytným předpokladem pro správnou obchodní komunikaci. Předmět je vyučován v němčině.
Seznámit studenty s akademickým psaním. Zlepšovat jejich písemné vyjadřovací schopnosti s cílem dlouhodobě rozvíjet především schopnosti nutné pro psaní vědecky orientované práce. Vybavit studenty kompetencemi pro postižení obsahu textu vlastními slovy, naučit je psát poznámky a zápisy ze čteného/slyšeného textu, excerpovat, dále vytvořit koncept, recenzi, písemnou žádost a jiné formy psaného textu. Uvést studenty do do problematiky výstavby seminární práce. Důraz je kladen na samostatnou prací studentů, která bude pravidelně kontrolována a konzultována i s budoucími vedoucími jejich bakalářských prací.
Na základě četby publicistických a populárně naučných textů si studenti prohlubují znalosti z oblasti obecných (společnost, kultura, politika, média apod.) a jazykových reálií. Identifikují specifické jazykové jevy spjaté s jednotlivými regiony německy mluvících zemí v kontextu vývoje spisovné němčiny i německých dialektů i typické znaky publicistického a vědeckého stylu.
Studující se seznámí s vybranými kapitolami z politických a kulturních dějin zemí německé jazykové oblasti, s otázkami česko-německých jazykových a literárních vztahů ve středoevropském i celoevropském kontextu. Na problémově pojaté přednášky naváží semináře, jejichž těžištěm je práce s autentickými německy psanými texty publicistickými a literárními, jakož i s audiovizuálními dokumenty.
Předmět podrobně představí studentům umění a kulturu německy mluvících zemí a kulturní kontakty s jejich sousedními zeměmi (s důrazem na česko-německé a česko-rakouské kulturní vazby). Poskytne studentům informace o hlavních německy mluvících představitelích jednotlivých druhů umění s důrazem na literaturu, divadlo, film a hudbu a představí i nejvýznamnější proudy a umělecké školy, které vzešly z prostředí německy mluvících zemí.