The aim of the course is a philosophical reflection and interpretation of the phenomenon of artificial intelligence. This phenomenon currently permeates and resonates in all spheres of the human world - ranging from scientific-technological, through cultural-social to economic-political domains, and at the same time it is surrounded by many unrealistic ideas and controversial expectations. In this course, AI will be critically examined from the point of view of philosophy of mind, philosophy of language, logic, epistemology and ethics. In addition to the analysis of basic concepts and current definitions and paradigms of AI, traditional thought experiments and arguments for and against AI will be presented.
The objective of this course is to familiarize students with philosophy of language from a number of different perspectives. The course covers classical and contemporary approaches to meaning, issues in pragmatics and modality, as well as some empirical areas of inquiry into language.
Cílem předmětu je uvést studenty do problematiky studia dějin výtvarného umění, představit základní metodické přístupy a podat přehled o hlavních tématech uměleckohistorického výzkumu od raného středověku do počátku raného novověku. Seminární výuka spočívá v práci s různorodými texty o výtvarném umění a architektuře, které se vztahují k dobové umělecké praxi nebo seznamují s prací a přístupy zásadních osobností oboru. Součástí semináře je exkurze do Národní galerie v Praze, kde budou v expozici středověkého umění představeny na specifické problémy studia českého středověkého umění.
Cílem předmětu je naučit studenty práci s německy psanými texty z oboru filosofie jakožto doplňujícím materiálem při interpretaci zejména pramenného filosofického textu v českém překladu a naučit je tak základním pravidlům kritické práce s textem a principům kritického překladu. Proto budou studenti rovněž seznámeni s charakteristickou německou filosofickou terminologií stejně jako s problematikou tradiční filosofické terminologie převedené do němčiny.