Kurz je věnován fenoménu náboženství. Jedná se o interdisciplinární projekt na pomezí sociologie, historie, religionistiky a politologie. V první části kurzu budou nastíněny základní problémy teorie moderních společností, jejich vnitřních pout, hodnot, institucí a funkcí. Dále kurz posluchače uvede do některých problémů obecné sociologie a do dějin sociologie a sociální teorie. Hlavním tématem pak bude analýza náboženství jako sociálního jevu, který výrazně ovlivňuje fungování soudobých společností. Studenti budou seznámeni také se zásadními pracemi, které se fenoménem náboženství jako sociálního jevu zabývají (Weber, Durkheim apod.)
Cílem kurzu je představit studentům teorie a empirický výzkum sociálních nerovností, sociálních struktur a sociální mobility, jak je praktikován soudobou sociologií. Kurz se bude zejména zaměřovat na otázky srovnávacích výzkumů a transformací sociálních nerovností v moderních západních společnostech. Budeme studovat obecné otázky definice statusu a tříd, otázky mezi- a vnitrogenerační zaměstnanecké mobility, nerovností v přístupu ke vzdělání, rodiny a výběrového párování. Část kurzu může proběhnout formou samostatné řízené práce studentů. Samostudium bude věnováno průběžnému podrobnému čtení vybraných položek studijní literatury v plném rozsahu. Na počátku semestru bude určen rozvrh čtení na každý týden. Přečtené texty budou předmětem diskuse v seminářích. U vybraných položek literatury budou jednotliví studenti zpracovávat konspekty, které budou ještě před začátkem příslušného semináře poskytovat ostatním studentům. Obvyklý rozsah konspektu, který bude shrnovat hlavní téma (témata) textu, případně použité metody a hlavní zjištění/závěry textu, bude 2-4 NS. Autor konspektu bude připraven zpracovaný text představit v semináři v krátkém referátu a případně uplatnit získané poznatky v seminární diskusi. Rozvrh zpracovávání konspektů bude určen na počátku semestru. V závislosti na počtu studentů v kurzu lze očekávat, že každý studnet bude zpracovávat jeden až dva konspekty za semestr.
Cílem předmětu je seznámit studující se systémem orgánů, které aplikují sociální politiku a způsoby, jimiž uplatňují své nároky. Prostor je věnován základním pojmům a principům sociální správy, systémům sociální správy a jejím subjektům a nástrojům, výkonu, financování a procesům sociální správy. Pozornost je věnována základním odvětvím sociální správy, např: sociálně-právní ochraně, správě zaměstnanosti, zdravotní správě, správě sociálního pojištění, správě sociálních služeb a sociální péče.