Cílem předmětu je umožnit studentům vytvoření hlubší orientace ve vývoji islámského myšlení i praxe od druhé poloviny 19. století do současnosti. Studenti se seznámí s hlavními duchovními, ale také souvisejícími politickými proudy či trendy, získají bližší představu o stěžejních postavách tohoto období, o jejich východiscích i projektech. Jsou jim přiblížena specifika různých nejen blízkovýchodních náboženských scén, nabídnuto několik variant typologií moderních islámských myslitelů či aktivistů, vysvětlena je také související terminologie. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.
Cílem předmětu je seznámit studenty s dějinami a kulturou blízkovýchodních zemí v období od první světové války do bezprostřední současnosti. Nejprve seznamuje se zásadními momenty 20. a 21. století, ovlivňujícími celý region, s jejich příčinami, průběhem a důsledky. Pak probírá jednotlivé země regionu Arab East s hlavním zaměřením na politický vývoj. Pozornost je také věnována vztahům zemí Blízkého východu zejména se západními státy. V rámci tohoto předmětu jde především o vytvoření znalostního základu.
Cílem předmětu je jednak poskytnout studentům všestranný úvod do problematiky zkoumání Blízkého východu, zejména jeho fyzické a sociální geografie a jednak je naučit základům odborné práce. Studenti se poučí o základních faktech o regionu Blízkého východu. Seznámí se s povahou různých odborných zdrojů, které mohou během studia využít a naučí se základům vědecké práce, kam patří zejména pravidla pro využívání cizích textů, vlastnosti odborného stylu, bibliografické odkazy, cíle vědecké práce a základní metody.
Kurz poskytuje komplexní úvod do islámu. Pozornost je věnována islámu jako náboženskému systému s jeho historickými, duchovními, morálními, právními a kulturními základy a rovněž jeho vztahu k vývoji muslimských společností. Jednotlivé přednášky přiblíží studentům základy islámské teologie, profetologie, koránské exegeze, islámské právní vědy, rituální praxe, etiky a další. Představeny budou různé islámské právní školy, směry, sekty, tradice a tendence od středověku do současnosti (sunna a šía, islámská mystika, islámský modernismus, radikální podoby islámu apod.), specifika různých regionů na současné mapě islámu, ale také islámské umění a architektura. Kurz je určen pro zahraniční studenty a je vyučován v angličtině.
Cílem předmětu je prohloubit znalosti studentů v oblasti metodologie i úžeji konkrétních metodik vybraných společenských věd. Důraz bude kladen na teoretické i praktické zvládnutí metodiky kvalitativního a kvantitativního výzkumu. Seznámeni budou i s prováděním základních mediálních výzkumů a analýzy sociálních sítí. Kurs doplní informace z výzkumu náboženství v sociálních vědách.
Předmět Současný islám 2 prohlubuje a rozvíjí znalosti studentů nabyté v kurzu Současný islám 1. Studenti se nyní skutečně podrobně seznámí s významnými reprezentanty různých proudů islámského myšlení ve 20. a 21. století, s jejich východisky, projekty, argumenty, specifickou terminologií a podobně. Tyto znalosti nabývají primárně skrze četbu a následnou analýzu konkrétních děl daných autorů. Texty, které se dotýkají vymezených témat a jež studenti analyzují, jsou vždy rámcově rozděleny do tří hlavních bloků. Ty odrážejí tři obecněji identifikované trendy současného či moderního islámu, tj. proud modernistický, islamistický a liberální. Na seminářích je také prostor pro diskuse nad vybranými texty, pro jejich komparaci a podobně. Přednášky jsou koncipovány spíše obecněji, vymezují vybraná témata, jako jsou například islám a politika, právo, postavení menšin, demokracie, některé ideologie, postavení ženy a podobně. Přednášky mají poskytnout základní vodítka pro samostatnou práci studentů. Kromě jiného ovšem nabízejí také určitý přesah, především pokud jde o představení reflexe trendů či děl konkrétních muslimských autorů v rámci nemuslimského odborného prostředí. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.