Seznámit studenta se základními zásadami práce a obsluhy elektrických zařízení. Na základě získaných znalostí umožnit studentovi činnost v laboratořích v rozsahu kvalifikace dle §4 Vyhlášky č. 50/1987 Sb.
Předmět přináší komplexní pohled na problematiku přenosových a distribučních sítí, včetně sítí průmyslových. Cílem předmětu je seznámit studenty s koncepcí a provozem těchto sítí, trendy a aktuálními problémy. Dále se studenti obeznámí s postupy návrhu napájecích soustav, na jejichž základě budou schopni samostatně navrhnout základní koncepci napájení průmyslového provozu. Předmět se také věnuje problematice kvality dodávané elektrické energie, jak z pohledu (průmyslového) uživatele, tak i distributora, problémům vznikajícím provozem specifických spotřebičů (zpětné vlivy zařízení na napájecí síť a jejich omezení) a posouzení připojitelnosti rušících zařízení a zdrojů.
Cílem předmětu je seznámit studenty s aktuálními informacemi o směrech vývoje v testování vn zařízení. Vysvětlit význam metodiky zkoušek vysokým napětím pro další provoz vn zařízení v širších souvislostech, zejména s ohledem na výpovědi schopnost výsledků ve vztahu k typu a konstrukci izolačního systému, typu namáhání a způsobu vyhodnocení dat. Vysvětlit význam výzkumných testů na modelech nebo testů s nestandardním typem zkušebního napětí. Ukázat některé další vysokonapěťové aplikace a jejich využití.
Předmět přináší komplexní pohled na problematiku využití energie vody a větru. Seznámit s výpočtem hydroenergetického potenciálu toku a energetického potenciálu lokality. Získat přehled o fungování a vlastnostech jednotlivých druhů vodních a větrných motorů a jejich teoretickými principy. Vysvětlit principy výpočtů, navrhování a provozování vodních a větrných energetických zařízení, možnosti jejich nasazování a spolupráce s ostatními zdroji.