Vybavit studenty potřebnými znalostmi základů islámského práva. Jedná se o úvod do problematiky, v jehož rámci budou studenti obeznámeni se vznikem a vývojem islámského práva, jeho prameny a následně i s některými jeho právními odvětvími.
Cílem předmětu je přiblížit studentům oba náboženské systémy práva, zkoumat jejich interakci s právem státním a i "západními" soudy, to vše v komparaci. Předmět je koncipován komparativně, kdy student nejprve získá znalosti pravidel vybraných oblastí práva, následně analyzuje a srovnává. Jde o předmět vyučovaný v angličtině pro české studenty, jakož i přijíždějící studenty programu Erasmus.
Seznámit studenty se současným diskursem sociálně právní problematiky vztahujícím se k institucionálním a normativním proměnám práva ve společnosti pozdní moderny a mediálního věku.
Vybavit studenty znalostí základních pojmů a kategorií z teorie práva, resp. teorie práva objektivního, jako jsou pojmy právní normy (struktura, druhy), pramene práva (druhy), právního principu, právní kultury (typy), tvorby právních norem, právního řádu a systému práva (členění právního řádu, včetně práva mezinárodního a práva EU).
Vybavit studenty základní znalostí pojmů, týkajících se lidských práv, historickému vývoji lidských práv, klasifikaci lidských práv, mechanismům vynucování lidských práv i vybraným aktuálním problémům lidských práv.
Student bude vybaven znalostí vývoje a současného stavu právního myšlení. Směry filozofie práva: právní naturalismus, právní pozitivismus, právní normativismus, právní realismus. Hodnotově orientovaná metodologie aplikace práva. Vztah práva a státu, soudobá koncepce právního státu.
Předmět seznámí studenta se základními kategoriemi teorie práva (právo objektivní a subjektivní, právo pozitivní a přirozené, právní norma, pramen práva, právní řád, právní kultura), student bude rozlišovat tyto kategorie, a to nejen jako přípravu pro pozdější výuku pozitivního práva, ale i k získání hlubších základů (včetně problematizování) těchto pojmů a kategorií.
Porozumět základním pojmům týkajícím se lidských práv a jejich klasifikaci, historickému vývoji lidských práv a jejich filozofickým aspektům. Dále se seznámit se základními platnými prameny práva lidských práv a mechanismy jejich aplikace.
Vybavit studenty potřebnými znalostmi základů islámského práva. Jedná se o úvod do problematiky, v jehož rámci budou studenti obeznámeni se vznikem a vývojem islámského práva, jeho prameny a následně i s některými jeho právními odvětvími.
Vybavit studenty základní znalostí z vybraných oblastí práva židovského a islámského. Samotný exkurz je rozdělen do dvou částí. V první části se student seznámí nejprve nejen s charakteristickými rysy židovského práva a jeho prameny, ale i s tím, čím se od našeho platného práva odlišuje. V následujících přednáškách bude obeznámen s právem personálního statusu, dietárním právem (kašrut) a Bej Din jako rozhodčí institucí. V druhé části student nabude znalosti z oblasti islámského práva. Seznámí se s jeho charakteristikou, prameny, genezí a právními školami. Poté bude předmětem zájmu co je dovolené a zakázané v islámském právu a právo personálního statusu