Seznámit studenty se současným pravopisným systémem v češtině, umožnit jim poznat současnou kodifikaci pravopisu a její zdroje, pomoci s uplatněním znalostí a vědomostí z jiných rovin jazyka v rovině ortografické.
Jazykový systém slovanských jazyků z vývojového a srovnávacího hlediska: rovina syntaktická, rovina lexikální. Typologická charakteristika slovanských jazyků vycházející z poznání základních zákonitostí jejich vývoje. Interpretace staroslověnských textů zaměřená zejména na poznání morfologie sloves, skladby a staroslověnské slovní zásoby.
Cílem je seznámit studenty se základními pojmy a systémovými vztahy v lexikologickém systému a s fungováním lexémů jako součásti textu, vést je ke klasifikaci lexikologických jevů. Kurz studentům prezentuje základy lexikologie, analyzuje slovotvorný systém především z hlediska procesuálního, vybavuje posluchače kompetencí analyzovat výsledek slovotvorného procesu.
Dovést studenty k pochopení českého morfologického systému, k pochopení vývojových tendencí současné české morfologie, vybavit je dovedností užívat ve spisovných projevech kodifikovaných tvarů, dovedností umět vysvětlit žákům 1. stupně ZŠ pojmy morfologie funkční i formální.
Seznámit studenty s verbálními a neverbálními prostředky mluvené komunikace a s jejich funkcí, představit typy a formy veřejné komunikace, upevnit dovednost veřejně prezentovat zadané téma (z oblasti českých reálií - historie, geografie, kultury atd.)
Dovést studenty k pochopení českého morfologického systému, vývojových tendencí současné české morfologie, k pochopení pojmů morfologie funkční i formální, k pochopení toho, jak se tvoří tvary slov a jak fungují ve větě.
Cílem je vybavit studenty dovedností funkčně využívat informační a komunikační technologie ve všech třech složkách předmětu český jazyk, tj. ve složce jazykové, slohové i literární.
Výukový software a výukové programy pro předmět český jazyk a literatura. Internet jakožto v předmětu český jazyk a literatura. Různé typy informačních zdrojů na internetu. Využití ICT ve slohové a komunikativní výchově. Využití ICT v jazykové složce předmětu český jazyk a literatura. Využití ICT v literární složce předmětu. Český národní korpus z hlediska učitele i žáka. Využití interaktivní tabule.
Cílem je vybavit studenty učitelství pro 1. stupeň ZŠ kompetencemi potřebnými pro výuku komunikační a slohové výuky v souladu s RVP ZV.
Cílem je vybavit studenty učitelství pro SŠ kompetencemi potřebnými pro výuku jazykové složky předmětu český jazyk a literatura v souladu s RVPG (a perspektivně RVP SŠ).
Učební osnovy, učebnice, pomůcky. Stavba a typy vyučovací hodiny. Příprava na vyučovací hodiny. Modelové situace v hodinách českého jazyka na SŠ a jejich řešení různými metodami.Individuální prověřování, jazykové testy a diktáty, písemné slohové práce, opravy, hodnocení a klasifikace. Metodika nácviku vybraných jevů jednotlivých jazykových rovin. Maturitní zkouška z českého jazyka a slohu., procvičování.
Uvést studenty do diachronní metody zkoumání jazyka. Vybavit je základními poznatky o dějinách spisovné češtiny od prehistorických počátků do 20. století. Dovést je k pochopení základních vývojových procesů a tendencí.
Vybavit studenty jazykových oborů znalostmi obecných rysů vývoje, existence, funkcí a výstavby přirozeného jazyka jako systému i jako realizace systému; naučit studenty základům současného lingvistického myšlení a jeho historického vývoje.
Cílem disciplíny je uvést studenty do problematiky syntagmatických vztahů na úrovni slov a vět, objasnit problematiku dvouvrcholové a jednovrcholové teorie věty, naučit je chápat rozdíl mezi syntaktickými vztahy na rovině formální a sémantickými vztahy na rovině významové, vést je k poznání formálních prostředků vyjádření těchto vztahů. Cílem je dále ukázat základní rozdíly v syntaktickém popisu jazyka z pohledu závislostní syntaxe (větné členy) a z pohledu sémantické syntaxe (větné struktury).
Cílem předmětu je seznámit studenty se základní lingvistickou terminologií, pomoci jim osvojit si poznatky o systémovém uspořádání prostředků jazyka, vyložit významu lingvistických termínů, usouvztažnit středoškolské poznatky o zvukové stránce jazyka, o morfematice, morfologii, syntaxi, slovotvorbě, lexikologii. Sumarizovat terminologii z oblasti stylistiky a nauky o textu.