Seznámit se základy modelování v systémech MATLAB a Simulink. Pochopit možnosti použití výpočetních systémů pro další studium i praxi. Převádět algoritmy do programovacího jazyka. Provádět technické výpočty, vizualizovat výsledky výpočtů, zpracovávat výsledky měření, vytvářet grafy. Obeznámit se se simulaci elektrických obvodů a elektromagnetických polí.
Seznámit studenty se základními pojmy a postupy v elektrotechnice a základy teorie elektrických obvodů. Analyzovat stejnosměrné elektrické obvody, využít symbolicko-komplexní metodu, analyzovat elektrické obvody v harmonickém ustáleném stavu a během přechodných jevů. Seznámit s teorií dvojbranů a určit přenosové charakteristiky. Obeznámit studenty se základními pojmy a obvody analogové elektroniky a napájecích zdrojů. Objasnit činnost obvodů v jednoduchých aplikacích. Vybavit studenty dobrou orientací v elektronice.
Seznámit se základními pojmy, zákony a principy z teorie elektromagnetického pole a teorie elektrických obvodů. Osvojit si fyzikální podstatu základních jevů spojených s elektromagnetickým polem. Naučit se analyzovat lineární stejnosměrné elektrické obvody, elektrické obvody v harmonickém ustáleném stavu a trojfázové elektrické obvody.
Seznámit se se základními principy strukturovaného procedurálního programování, základními datovými typy. Pochopit algoritmy a principy jejich návrhu a implementace. Obeznámit se s principy a postupy objektového programování a objektovým návrhem aplikace.
Uvést studenty do teorie elektrických obvodů. Seznámit studenty s fyzikální podstatou přechodných dějů. Naučit studenty formulovat a řešit přechodné děje v obvodech prvního a vyššího řádu. Vysvětlit základy teorie dvojbranů. Naučit studenty řešit elektrické obvody pospané lineárními dvojbarny v časové a frekvenční oblasti.
Seznámit se se základními pojmy elektrotechniky a elektroniky, porozumět fyzikálnímu významu základních veličin teorie elektrických obvodů a teorie elektromagnetického pole, pochopit funkci přístrojů, strojů a elektrotechnických zařízení, poznat způsoby jejich připojení do sítě. Názorně představit principy funkce typických zařízení užívaných v domácnosti i v průmyslu.
Uvést studenty do problematiky aplikace poznatků z různých předmětů. Seznámit studenty s prvky týmové práce.
Seznámit se základními zákony elektromagnetického pole vyjádřenými Maxwellovými rovnicemi v integrálním a diferenciálním tvaru. Naučit se řešit okrajové úlohy pro potenciály a používat programy pro řešení elektromagnetického pole na počítači. Nedílnou součástí je pochopit jevy v nestacionárním elektromagnetickém poli, zejména fyzikální podstatu skinefektu a šíření elektromagnetických vln.
Obeznámit se s tvorbou jednoduchých výkresů v ProgeCADu a AutoCADu až k rozsáhlejším výkresům s využitím možností nabízených programy. Porozumět principům grafické komunikace. Obeznámit se s principy počítačové grafiky. Seznámit se se základy dalších grafických programů.
V předmětu Elektrochemie se studenti seznámí se základy elektrochemie zejména ve spojení s moderními elektrochemickými zdroji včetně palivových článků. U všech zdrojů poznají jejich základní funkce pomocí vzorců, rovnic a technických detailů. Poznají i další využití elektrochemie jako měřicí a analytické metody a to včetně teoretického základu všech probíraných technologií. Procvičí si technologii palivových článků formou praktických laboratorních úloh, kde proměří jejich výkonové a provozní parametry. Při těchto laboratorních cvičeních využijí i další moderní měřicí techniku, jako je digitální pH metr, digitální váhy, termostatovanou lázeň, termokameru a počítačem řízené laboratorní stanice.
Seznámit studenty se základními zákony elektromagnetického pole vyjádřenými Maxwellovými rovnicemi v integrálním a diferenciálním tvaru, naučit řešit okrajové úlohy pro potenciály a používat počítačové aplikace pro řešení fyzikálních polí. Pochopit jevy v nestacionárním elektromagnetickém poli, zejména fyzikální podstatu skinefektu a šíření elektromagnetických vln.
Předmět je rozdělen do dvou částí - teorie obvodů, kde se studenti seznámí s metodami pro analýzu přechodných jevů v obvodech vyšších řádů, se základními vlastnostmi a metodami pro analýzu jednoduchých nelineárních obvodů. Budou vysvětleny základní jevy z teorie homogenního vedení.. V části věnované základům teorie elektromagnetického pole budou vysvětleny základní vlastnosti a zákony stacionárního elektromagnetického pole, Ampérův zákon a Gaussova věta, Joulovy ztráty. Definice kapacity a indukčnosti, výpočet odporu, kapacity a indukčnosti pro jednoduchá uspořádání. Magnetické obvody a metody pro jejich řešení.
Ovládnout základy vizuálního programování a využít znalosti při měření, sběru a zpracování dat ve spolupráci s prostředky DAQ. Vytvořit aplikace s generátory analogových a diskrétních signálů ke spínání akčních prvků a zpracování analogových signálů ze senzorů fyzikálních veličin. Využít struktur časovačů, modulů řízení programu, rozhodovacích struktur, bloku cyklů a přenos dat pomocí clusteru. Naučit se časování signálů a zpracovat chybové kanály.
Cílem předmětu je umožnit studentům získání základních znalostí v oblasti elektrochemie s cílem pochopit, analyzovat a řešit problémy související s elektrochemickými procesy. Studenti získají také znalosti o aplikacích elektrochemie v oblasti palivových článků, baterií, elektrolytických procesů, elektrochemické korozi a protikorozní ochraně. Dále by studenti měli získat základní schopnosti při výpočtech elektrochemických systémů a metod měření v elektrochemii.
Uvést studenty do problematiky aplikace poznatků z různých předmětů.
Uvést studenty do problematiky aplikace poznatků z různých předmětů. Seznámit studenty s prvky týmové práce.
Obeznámit studenty se základními vlastnostmi a zákony stacionárního elektromagnetického pole, elektrostatického a proudového pole. Vysvětlit Ampérův zákon. Definovat vztahy a postupy výpočtu kapacity a indukčnosti, výpočet odporu, kapacity a indukčnosti pro jednoduchá uspořádání. Porozumět analogii elektrických a magnetických obvodů a metodám pro jejich řešení. Definovat síly a energie v elektrickém a magnetickém poli. Uvést a vysvětlit odlišnosti nestacionárního magnetického pole. Vysvětlit Faradayův indukční zákon a povrchový jev.
V návaznosti na předmět UE prohloubit znalosti dalších důležitých partií z Teorie elektrických obvodů, zejména obvody se vzájemnými indukčnostmi, obvody s neharmonickými zdroji, jejich analýza a výpočet výkonů. Získat základní znalosti z teorie dvojbranů, seznámit se s frekvenčními charakteristikami a s návrhem jednodušších pasivních filtrů. Závěrečná část si osvojit fyzikální podstaty přechodných jevů v obvodech 1. řádu a metod pro jejich analýzu.
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními pojmy z oblasti MEMS technologií. Na názorných příkladech se naučí základní fyzikální principy používané při přeměně elektrické energie na mechanickou. Dále získají přehled o konstrukci nejpoužívanějších senzorů. Posluchači se rovněž seznámí s matematickými modely elektrického, magnetického a teplotního pole a jejich aplikací v konkrétních problémech.
Porozumět řešení magnetických obvodů. Určit energie a síly v těchto obvodech. Obeznámit se s řešením stacionárních polí pomocí profesionálních programů. Porozumět řešení nestacionárního elektromagnetického pole pomocí Faradayova indukčního zákona.Studenti pochopí energetickou bilanci elektromagnetického pole použítím Poyntingova vektoru. Studenti se obeznámí s fyzikálním výkladem skinefektu.