Cílem předmětu je představit studentům v širších souvislostech důležité události, procesy a trendy v rámci historie vztahů Evropy s islámským civilizačním okruhem od středověku do současnosti a identifikovat a analyzovat různé aspekty dnešní muslimské přítomnosti v Evropě. Pracovním jazykem seminářů je angličtina. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.
Cílem předmětu je studentům po teoretickém úvodu představit hlavní migrační typy, modely, procesy a jevy existující v regionu Blízkého východu a severní Afriky. Pozornost je při zohlednění daných příčin a důsledků věnována různým typům a vzorcům vnitřní, mezistátní a meziregionální migrace, a to rovněž s důrazem na migrační toky ze sledovaného regionu do Evropy. V rámci kurzu jsou promítány krátké dokumentární filmy nebo jejich části.
Cílem předmětu je seznámit studenty s dějinami a kulturou zemí Blízkého východu a severní Afriky v období od první světové války do bezprostřední současnosti a vytvořit u nich solidní znalostní základ. V první části kurzu se student v určitém tematickém rámci seznamuje se zásadními událostmi, jevy či procesy 20. a 21. století ovlivňujícími významně region, a to s jejich příčinami, průběhy a důsledky. Pozornost je také věnována vztahům zemí Blízkého východu a severní Afriky zejména se západními státy. V druhé části kurzu jsou pak přednášky věnovány dějinám jednotlivých zemí regionu se zaměřením na politický vývoj, sociální transformaci, roli náboženství, ekonomiku i mezinárodní vztahy jednotlivých zemí. Všem zbývajícím zemím studovaného regionu se následně věnuje předmět Moderní dějiny Blízkého východu 2.
Kurz se zaměří na obecné společné rysy Blízkého východu a Afriky v historických, kulturních a náboženských souvislostech. Součástí předmětu bude i exkurz do problematiky percepce obou regionů jako součásti takzvaného Orientu především v evropském intelektuálním prostoru (v literatuře, filmu, aj.).
Kurz se zaměří na obecné společné rysy Blízkého východu a Afriky v historických, kulturních a náboženských souvislostech. Specifika daných regionů jsou předkládány na základě srovnání (komparace) s důrazem na dlouhodobou trajektorii vývoje. Součástí předmětu bude i exkurz do problematiky percepce obou regionů jako součásti takzvaného Orientu především v evropském intelektuálním prostoru (v literatuře, filmu, aj.).
Cílem kurzu je představit studentům vývoj architektury a různých druhů movité i nemovité materiální kultury a umění v oblastech islámské kulturní sféry od vzniku islámu do 19. století. Jednotlivá díla či stavební a umělecké trendy jsou interpretovány s důrazem na kontext vzniku a jejich roli v uspořádání společenských vztahů. V souvislosti s materiální kulturou budou studentům představeny základní přístupy a aspekty historie a archeologie islámského umění. Výklad je doprovázen promítáním fotografií, reprodukcí, plánů a podobně. Součástí přednášek je také promítání tematických dokumentárních filmů doplňujících přednášenou látku.
Cílem kurzu je poskytnout studentům základní vhled do dějin regionu Blízkého východu a severní Afriky v období od vzniku islámu do 14. století. Studenti se seznámí s hlavními dějinnými mezníky a procesy v co možná nejširších souvislostech, s okolnostmi vlády různých dynastií, s významnými politickými a společenskými trendy daného období. Stranou nezůstávají také vztahy s Evropou, jejichž ráz kromě středomořského obchodu významně určovaly také dobyvatelské ambice jednotlivých muslimských dynastií či křížové výpravy a podobně.
Cílem předmětu je poučit studenty především o vzniku, vývoji a charakteristikách druhé nejvýznamnější větve islámu při zohlednění odlišností od převládajícího sunnitského proudu. Výklad se nejprve věnuje příčinám a povaze konfliktu v rané muslimské obci a následně pak dalšímu vývoji šíitské větve ithná´ašaríja ve středověku. Pozornost je přitom věnována zejména životu, dílu a vlivu jednotlivých šíitských imámů, jakož i vývoji šíitské teologie a podobě podstatných šíitských rituálů. Druhá část kurzu se věnuje jednak dalším proudům šíitského islámu, jednak i dalším menšinovým tradicím vzniknuvším na islámském základě.
Cílem kurzu je představit studentům základní témata, součásti či prvky islámského práva (šaría), metody a přístupy k jeho výkladu v rámci islámské právní vědy (fiqh). Přednášky se věnují rovněž vývoji islámské právní vědy s jejími různými školami a také dvěma důležitým vybraným kapitolám, právu rodinnému a trestnímu.

Cílem předmětu navazujícího na kurz Současné dějiny Blízkého východu 1 je v širších souvislostech pojednat dějiny dalších zemí Blízkého východu a severní Afriky od II. světové války s důrazem na vývoj v 21. století. Zvláštní pozornost je věnována sunnitsko-šíitskému soupeření, které jako významný trend současných regionálních dějin stojí v pozadí řady jevů, událostí a procesů. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského .

Cílem předmětu je po teoretickém úvodu zohledňujícím různá témata a přístupy ke studiu menšin v daném regionu identifikovat, popsat a v dějinných, společenských, náboženských a dalších souvislostech jednak interpretovat prvky a charakteristiky specifických kultur vybraných menšin v rámci regionu Blízkého východu a severní Afriky i úžeji v rámci konkrétních států, jednak pojednat role a postavení těchto menšin v daných prostředích. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského programu.
Cílem předmětu je jednak vybudovat u studentů solidní základní přehled o současné etnické, náboženské, jazykové a obecně společensko-kulturní diverzitě Blízkého východu a severní Afriky, jednak zasadit již teoreticky zvládnuté koncepty kulturní a sociální antropologie/sociologie do reálných kulturních kontextů regionu Blízkého východu a severní Afriky. Kurz je v první části zaměřen zejména na fyzické rozmístění etnických a náboženských skupin, nositelů jazyků a kmenů na území studovaného regionu. V druhé části jsou pak v příslušné teoretické perspektivě představovány a analyzovány v jejich rozmanitosti jevy důležité pro porozumění jak obecněji platným kulturním normám a vzorcům, tak těm s omezenější působností v daném regionu.

Cílem předmětu je pojednat postoje konkrétních islámských autorů či škol 20. a 21. století k významným otázkám existence současných společností a států. Zkoumána jsou specifická východiska, projekty, argumentace, terminologie ve vztahu k teorii státu, demokracii, právu, lidským právům, ekonomickým principům a podobně, a to na základě konkrétních děl reprezentantů rámcových myšlenkových proudů islámu modernistického, politického a liberálního. Vybrané texty jsou podrobněji diskutovány a vzájemně porovnávány. Pozornost je věnována rovněž reflexi studovaných trendů a děl v nemuslimském odborném prostředí. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.

Cílem předmětu je v širších souvislostech pojednat dějiny zemí Blízkého východu a severní Afriky od II. světové války s důrazem na vývoj v 21. století. První část kurzu se věnuje vybraným významným regionálním jevům či trendům v souvislosti s problematikou kolonialismu/post-kolonialismu a izraelsko-palestinského/arabského konfliktu a nabízí studentům teoretický rámec pro jejich výklad. V druhé části kurzu budou podrobně pojednány dějiny vybraných zemí regionu. Zbývajícím zemím je věnován navazující kurz Současné dějiny Blízkého východu 2. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.
Cílem předmětu je poskytnout studentům základní vhled do dějin regionu Blízkého východu a severní Afriky v období od pozdního středověku do první světové války. Studenti se seznámí s hlavními dějinnými mezníky a procesy v co možná nejširších souvislostech, s okolnostmi vlády různých dynastií, s významnými politickými a společenskými trendy daného období. Důležitým tématem jsou v rámci přednášek vztahy západních velmocí s jednotlivými zeměmi či vládnoucími dynastiemi Blízkého východu a severní Afriky, zvláště od počátku devatenáctého století.

Kurs se soustřeďuje na získání základních dovedností v moderní spisovné arabštině. Začíná výukou zvukového a grafického systému jazyka a postupně pracuje se širokým spektrem textů a témat, jež poskytují slovní zásobu, představují základní gramatické jevy a obecné schopnosti komunikace. Důraz bude kladen na správnou výslovnost, získání základní slovní zásoby, rozlišení rodů, pádů a pádových koncovek, ovládnutí předložek, shodného přívlastku, zájmen, jmenné věty, duálu, plurálu, časování sloves v přítomném a minulém čase. Kurz je určen pro studenty navazujícího magisterského studia.

Cílem předmětu je po teoretickém úvodu podrobně a ve všech podstatných souvislostech vyložit příčiny, průběh a důsledky významných ozbrojených konfliktů a válek proběhnuvších či probíhajících v regionu Blízkého východu a severní Afriky od 80. let 20. století. Pro tento kontextuální rozbor jsou vybrány konflikty s podstatnými a déletrvajícími důsledky v rovině politicko-společenské, demografické, hospodářské, bezpečnostní, v rovině mezietnických a mezináboženských vztahů atd. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.
Cílem předmětu je seznámit studenty s metodami a přístupy ke zkoumání muslimské religiozity v jejích nejrůznějších formách. V různých blízkovýchodních společnostech či jejich segmentech se v rámci náboženských učení i praxí projevuje množství specifik, bez jejichž uchopení nelze současné islámské scéně dostatečně rozumět. Islám ve své každodennosti není prostým odrazem oficiálních náboženských interpretací al-Azharu či jiných významných reprezentantů "ortodoxie". Muslimové plní tytéž formy často velmi odlišným obsahem, disponují různými náboženskými zkušenostmi, jako jednotlivci i jako celé komunity. Studenti se v rámci předmětu seznámí především s možnostmi antropologie při studiu žitého islámu, s jejími metodami výzkumu, způsoby formulování výpovědí a podobně. Příslušné znalosti a inspiraci získávají hlavně jednak skrze studium již tradičních prací významných postav antropologie, jednak skrze analýzu kvalitních recentních případových studií zkoumajících v terénu nejrůznější aspekty náboženského života muslimů. Studijním materiálem pro semináře jsou různorodé případové oborové studie. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.
Cílem předmětu je seznámit studenty s metodami a přístupy ke zkoumání muslimské religiozity v jejích nejrůznějších formách. V různých blízkovýchodních společnostech či jejich segmentech se v rámci náboženských učení i praxí projevuje množství specifik, bez jejichž uchopení nelze současné islámské scéně dostatečně rozumět. Islám ve své každodennosti není prostým odrazem oficiálních náboženských interpretací al-Azharu či jiných významných reprezentantů "ortodoxie". Muslimové plní tytéž formy často velmi odlišným obsahem, disponují různými náboženskými zkušenostmi, jako jednotlivci i jako celé komunity. Studenti se v rámci předmětu seznámí především s možnostmi antropologie při studiu žitého islámu, s jejími metodami výzkumu, způsoby formulování výpovědí a podobně. Příslušné znalosti a inspiraci získávají hlavně jednak skrze studium již tradičních prací významných postav antropologie, jednak skrze analýzu kvalitních recentních případových studií zkoumajících v terénu nejrůznější aspekty náboženského života muslimů. Studijním materiálem pro semináře jsou různorodé případové oborové studie. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.
Cílem kurzu je vysvětlit studentům podstatu, hlavní témata, terminologii, metody a vývoj všech hlavních oborů islámských věd (tafsír, ilm al-hadíth, as-síra an-nabawíja, ilm al-kalám, falsafa, tasawwuf aj.), které jsou základem tradičních forem náboženského myšlení a poznání. V rámci kurzu je okrajová pozornost věnována též přírodním vědám, které se v prostředí středověkých muslimských společností bouřlivě rozvíjely. Oboru islámské právní vědy (fiqh) je pro jeho význam věnován samostatný předmět Islámské právo.