Studenti se seznámí se základními zákony elektromagnetického pole vyjádřenými-Maxwellovými rovnicemi v integrálním a diferenciálním tvaru, naučí se řešit okrajové úlohy pro potenciály a používat profesionální programy. Nedílnou součástí je pochopení jevů v nestacionárním elektromagnetickém poli, zejména fyzikální podstatu skinefektu a šíření elektromagnetických vln.
Aplikovat teoretické poznatků z předmětu teorie elektromagnetického pole na praktické úlohy. Tyto problémy budou řešeny numericky a modelovány pomocí počítače v některém z programů pro simulaci fyzikálních polí (Agros2D a COMSOL Multiphysics).
Seznámit studenty s aplikací teorie elektromagnetického pole a teorie obvodů v nízkofrekvenční oblasti.
Obeznámit studenty se základními veličinami a zákony teoretické elektrotechniky. Uvést do problematiky analýzy jednodušších elektrických lineárních obvodů v ustáleném a přechodném stavu. Porozumět analogii el. obvodů a mechanických soustav. Pochopit základní vztahy v elektromagnetickém poli (energie a síly, magnetické obvody). Analyzovat interakci magnetických polí a elektrického proudu ve vodiči. Poskytnout informace pro pochopení principu působení elektrických strojů - transformátorů, asynchronních, synchronních a stejnosměrných motorů. Studenti si ověří výsledky řešení modelu elektrického obvodu při samostatném zapojení obvodu a měřicích přístrojů, interpretují princip činnosti transformátorů a elektrických strojů, provedou zatěžování asynchronního motoru na dynamometru, použijí vztahy potřebné pro vyřešení výpočtu a nakreslí příslušné diagramy.
Připravit studenta na úspěšné splnění státních závěrečných zkoušek z oboru studia a uvést jej do vypracování bakalářského projektu.
Na základě rekapitulace základních vztahů, poznatků a metod pro řešení úloh z teorie elektrických obvodů a teorie elektromagnetického pole řešit vybrané úlohy pomocí profesionálních programů. Pochopit vazby mezi dílčími problémy z TE a aplikace znalostí z Teoretické elektrotechniky na řešení komplexnějších elektrotechnických problémů.
Uvést studenty do problematiky aplikace poznatků z různých předmětů. Seznámit studenty s prvky týmové práce.
Uvést studenty do problematiky aplikace poznatků z různých předmětů. Seznámit studenty s prvky týmové práce.
Představit základy algoritmizace a návrhu aplikací. Obeznámit se zásadami strukturovaného a objektového programování. Seznámit se základními datovými typy, zobrazením dat v počítači, výrazy, řídícími strukturami. Provést úvod do datových struktur, jejich implementace a převodu algoritmu do programovacího jazyka. Vybavit studenty kompetencemi pro samostatnou tvorbu jednoduchých programů se zaměřením na oblast elektrotechniky.
Cílem předmětu je osvojit si tvorbu a analýzu 3D modelů elektrotechnických zařízení a jejich součástí v CAD aplikaci. Studenti se naučí simulovat reálné provozní podmínky, seznámí se se statickou, pevnostní, teplotní a únavovou analýzou modelů a poznají časově řízený pohyb jednotlivých části. Modely lze realizovat pomocí 3D tisku.
V návaznosti na předmět UE prohloubit znalosti dalších důležitých partií z Teorie elektrických obvodů, zejména obvody se vzájemnými indukčnostmi, obvody s neharmonickými zdroji ? jejich analýza a výpočet výkonů. Získat základní znalosti z teorie dvojbranů, seznámit se s frekvenčními charakteristikami a s návrhem jednodušších pasivních filtrů. Závěrečná část je věnována výkladu fyzikální podstaty přechodných jevů v obvodech 1. řádu a metodám pro jejich analýzu.
Porozumět principům a možnostem objektového programování v jazyce Java, pochopit návaznost na MATLAB, WWW technologie a mobilní aplikace. Seznámit studenty s tím, co je to třída, co objekt a s dalšími pojmy objektového programování. Pochopit principy tvorby aplikací s grafickým uživatelským rozhraním. Obeznámit se s vizuálními programovacími nástroji pro vývoj Java aplikací (Eclipse, NetBeans). Znát principy vytváření programového vybavení a vizuálního programování z oblasti desktopových aplikací. Znát základy tvorby apletů. Obeznámit se s principy tvorby vláken a tvorby aplikací pro mobilní telefony.
Seznámit studenty s pokročilými metodami analýzy elektrických obvodů. Předmět obsahuje vybrané partie z teorie elektromagnetického pole a teorie elektrických obvodů: výpočty parametrů přenosových vedení, obvody se soustředěnými i s rozprostřenými parametry, výkony v obvodech napájených neharmonickými zdroji. Prohloubit znalosti studentů v oblasti obvodů s rozprostřenými parametry a v oblasti elektromagnetického pole.
Předmět je rozdělen do dvou částí - teorie obvodů, kde se studenti seznámí s metodami pro analýzu přechodných jevů v obvodech vyšších řádů, se základními vlastnostmi a metodami pro analýzu jednoduchých nelineárních obvodů. Budou vysvětleny základní jevy z teorie homogenního vedení.. V části věnované základům teorie elektromagnetického pole budou vysvětleny základní vlastnosti a zákony stacionárního elektromagnetického pole, Ampérův zákon a Gaussova věta, Joulovy ztráty. Definice kapacity a indukčnosti, výpočet odporu, kapacity a indukčnosti pro jednoduchá uspořádání. Magnetické obvody a metody pro jejich řešení.
Úvod do teorie obvodů - základní zákony a principy, stejnosměrné obvody, metody pro úplnou a částečnou analýzu obvodů, symbolicko-komplexní metoda analýzy obvodů v harmonickém ustáleném stavu, výkony, trojfázové obvody.
Seznámit studenty se základní fyzikální principy elektrotechniky. Seznámit studenty s metodami řešení elektrických obvodů.
Seznámit se základy práce ve výpočetních systémech typu MATLAB, Octave, Sage atp. Pochopit možnosti použití výpočetních systémů pro dalším studiu i praxi. Pochopit základní principy fungování počítačových sítí a databázových systémů. Obeznámit se se základy použití systému pro měření, řízení a simulace - LabView.
Obeznámit se s tvorbou jednoduchých výkresů v ProgeCADu a AutoCADu až k rozsáhlejším výkresům s využitím možností nabízených programy. Porozumět principům grafické komunikace. Obeznámit se s principy počítačové grafiky. Seznámit se se základy dalších grafických programů jako MS Visio, GoogleSketchUp, OpenFX, ProfiCAD.