- Teacher: Pankowská Anna
- Teacher: Fatková Gabriela
- Teacher: Fatková Gabriela
- Teacher: Hirt Tomáš
- Teacher: Vanková Klára
- Teacher: Kapusta Jan
- Teacher: Kapusta Jan
- Teacher: Kapusta Jan
- Teacher: Hirt Tomáš
Tento předmět je určen pro studenty navazujicího/magisterského studia. Cílem kurzu je jednak představit balkánský prostor coby specifický etnografický areál a podat základní informace o jeho kulturní, etnické, jazykové a náboženské rozmanitosti, a jednak ukázat na etnografickém materiálu z prostředí balkánských zemí možnosti aplikace a diskuse jednotlivých ryze antropologických témat jako je například kultura, identita, etnicita, nacionalismus, či orientalismus. V průběhu kurzu bude student uveden do širšího historického a kulturního kontextu balkánského prostoru a získá základní přehled o politickém vývoji a etnografické a kulturní variabilitě tohoto regionu. Druhá část kurzu pak bude věnována analýze jednotlivých témat (náboženství, etnicita, nacionalismus, kultura, příbuzenství, postsocialismus a další) na příkladech z balkánských zemí.
- Teacher: Fatková Gabriela
Kurz Biomedicínská antropologie integruje biologické a sociokulturní přístupy k pochopení konceptu zdraví, onemocnění a péče. V kurzu jsou tato témata sledována napříč odlišnými společenskými a politicko-ekonomickými systémy v souvislosti s faktory přírodního prostředí v současnosti i minulosti. Cílem kurzu je ukázat širší rozměr a variabilitu faktorů, které způsobují onemocnění uvnitř a mezi společnostmi. Kurz je rozdělen do tří částí. První část je věnována úvodu do studia biomedicínské antropologie a otázkám, jak rozumět zdraví a nemoci z biokulturní perspektivy. Ve druhé části se kurz věnuje růstu a vývoji člověka, epidemiím, stravě a výživě v závislosti na odlišném přístupu ke zdrojům, zdravotní péči a faktorech prostředí. Třetí část se zaměřuje na etnomedicínu a její retrospektivní alternativu etnobioarcheologii.
- Teacher: Pankowská Anna
Tento předmět je určen pro studenty navazujicícho/magisterského studia. Předmět seznamuje studenty s teoretickými základy a praktickými aplikacemi přírodovědeckých technik využívaných při studiu biologie lidské kostry. Hlavní důraz bude kladen na bioarcheologické využití chemických metod (analýza stabilních izotopů) při studiu výživy člověka v minulosti a při monitorování individuálních migrací (rezidenční mobilita). Kurz seznámí studenty s významem různých biologických disciplín k poznání životních podmínek člověka a jeho sociální i geografické diverzifikace.
- Teacher: Pankowská Anna
- Teacher: Kapusta Jan
- Teacher: Kapusta Jan
- Teacher: Kapusta Jan
Cílem kurzu je zorientovat studenty v základních pojmech, konceptech a teoriích sociální a kulturní antropologie, seznámit je s prací významných antropologů, představit jim klíčové antropologické publikace a uvést příklady antropologických výzkumů různých typů společností. V rámci kurzu bude tematizována antropologická teorie kultury a související pojmový aparát, bude řešena otázka antropologického terénního výzkumu. V návaznosti na teorie kultury a společnosti budou představeny dílčí oblasti klasického antropologického studia, jimiž jsou příbuzenské, ekonomické, politické a náboženské systémy, téma vztahu jazyka a kultury. Vedle klasických témat a přístupů budou nastíněny i možnosti antropologického studia moderních komplexních společností. Při výkladu jednotlivých témat budou prezentovány vybrané etnografické a historické příklady, související publikace a významní badatelé.
- Teacher: Hirt Tomáš
- Teacher: Šlehoferová Tereza
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními charakteristikami, východisky a přístupy politické geografie, politické antropologie a antropologického studia moci a politična. V rámci kurzu studenti získají přehled o formování politicko-geografické struktury jednotlivých regionů světa, a to na základě studia politicko-geografických procesů, které formovaly současné i zaniklé státy a faktorů ovlivňující současnou vnitřní i zahraniční politiku států. Tyto okolnosti budou dány do kontextu formování politické antropologie coby svébytné subdisciplíny sociokulturní antropologie, jejích přístupů, paradigmat i zkoumaných témat a společností. Studenti budou rovněž seznámeni s různými přístupy a náhledy na politické fenomény různorodých společností a kultur. Budou také seznámeni s přístupy ke studiu moci a mocenských vztahů inspirovaných postmodernismem, které rozšířily politično o další, zdánlivě nesouvisející fenomény, jako je gender, identita, kriminalita nebo paměť.
- Teacher: Kupka Petr
- Teacher: Šanc David
- Teacher: Šlehoferová Tereza
- Teacher: Fatková Gabriela
- Teacher: Šlehoferová Tereza
- Teacher: Fatková Gabriela
- Teacher: Fatková Gabriela
- Teacher: Kapusta Jan