Cílem předmětu je po teoretickém úvodu zohledňujícím různá témata a přístupy ke studiu menšin v daném regionu identifikovat, popsat a v dějinných, společenských, náboženských a dalších souvislostech jednak interpretovat prvky a charakteristiky specifických kultur vybraných menšin v rámci regionu Blízkého východu a severní Afriky i úžeji v rámci konkrétních států, jednak pojednat role a postavení těchto menšin v daných prostředích. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského programu.
Cílem předmětu je pojednat postoje konkrétních islámských autorů či škol 20. a 21. století k významným otázkám existence současných společností a států. Zkoumána jsou specifická východiska, projekty, argumentace, terminologie ve vztahu k teorii státu, demokracii, právu, lidským právům, ekonomickým principům a podobně, a to na základě konkrétních děl reprezentantů rámcových myšlenkových proudů islámu modernistického, politického a liberálního. Vybrané texty jsou podrobněji diskutovány a vzájemně porovnávány. Pozornost je věnována rovněž reflexi studovaných trendů a děl v nemuslimském odborném prostředí. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.
Cílem kurzu je předat studentům různorodé informace o dějinných podmínkách založení Státu Izrael, o náboženském vztahu Židů k Erec Jisrael, o haskale, sionismu, antisemitismu a o hnutích alija, o podílu šoa na vzniku Izraele a o geografických, politických, sociálních, přírodních a kulturních poměrech ve Státu Izrael. Studenti budou částečně pracovat formou samostudia a svými projekty a referáty budou prezentovat získané znalosti.
Předmět je zaměřen na přírodní podmínky a různé aspekty osídlení v regionu Blízkého východu a severní Afriky. Kurz cílí na vytvoření solidního znalostního přehledu jednak o fyzickém charakteru místní krajiny (horstva, řeky, jezera atd.), klimatu, přírodních zdrojích, charakteristické fauně a flóře, jednak o skutečnostech v rámci vybraných témat socioekonomické geografie, tj. lidská sídla, velikost populací, průmysl a nerostné zdroje, zemědělství, turistický ruch.
Cílem předmětu je v širších souvislostech pojednat dějiny zemí Blízkého východu a severní Afriky od II. světové války s důrazem na vývoj v 21. století. První část kurzu se věnuje vybraným významným regionálním jevům či trendům v souvislosti s problematikou kolonialismu/post-kolonialismu a izraelsko-palestinského/arabského konfliktu a nabízí studentům teoretický rámec pro jejich výklad. V druhé části kurzu budou podrobně pojednány dějiny vybraných zemí regionu. Zbývajícím zemím je věnován navazující kurz Současné dějiny Blízkého východu 2. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.
Kurz je vyučován pouze v angličtině. Předmět si klade za cíl seznámit studenty s moderními a současnými dějinami Afriky, tedy od období kolonialismu do počátku 21. století. Studenti se seznámí se základními trendy a historickými etapami ve sledovaném období. Analyzovány budou rozdílné koloniální systémy, vliv evropského kolonialismu na africké společnosti, jakož i dědictví evropského kolonialismu v současné Africe.
Kurz se zaměří na obecné společné rysy Blízkého východu a Afriky v historických, kulturních a náboženských souvislostech. Specifika daných regionů jsou předkládány na základě srovnání (komparace) s důrazem na dlouhodobou trajektorii vývoje. Součástí předmětu bude i exkurz do problematiky percepce obou regionů jako součásti takzvaného Orientu především v evropském intelektuálním prostoru (v literatuře, filmu, aj.).
Cílem předmětu je prohloubit znalosti studentů v oblasti metodologie i úžeji konkrétních metodik vybraných společenských věd. Důraz bude kladen na teoretické i praktické zvládnutí metodiky kvalitativního a kvantitativního výzkumu. Seznámeni budou i s prováděním základních mediálních výzkumů a analýzy sociálních sítí. Kurs doplní informace z výzkumu náboženství v sociálních vědách.
Cílem předmětu je umožnit studentům vytvoření hlubší orientace ve vývoji islámského myšlení i praxe od druhé poloviny 19. století do současnosti. Studenti se seznámí s hlavními duchovními, ale také souvisejícími politickými proudy či trendy, získají bližší představu o stěžejních postavách tohoto období, o jejich východiscích i projektech. Jsou jim přiblížena specifika různých nejen blízkovýchodních náboženských scén, nabídnuto několik variant typologií moderních islámských myslitelů či aktivistů, vysvětlena je také související terminologie. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.
Cílem předmětu je jednak poskytnout studentům všestranný úvod do problematiky zkoumání Blízkého východu, zejména jeho fyzické a sociální geografie a jednak je naučit základům odborné práce. Studenti se poučí o základních faktech o regionu Blízkého východu. Seznámí se s povahou různých odborných zdrojů, které mohou během studia využít a naučí se základům vědecké práce, kam patří zejména pravidla pro využívání cizích textů, vlastnosti odborného stylu, bibliografické odkazy, cíle vědecké práce a základní metody.
Předmět Současný islám 2 prohlubuje a rozvíjí znalosti studentů nabyté v kurzu Současný islám 1. Studenti se nyní skutečně podrobně seznámí s významnými reprezentanty různých proudů islámského myšlení ve 20. a 21. století, s jejich východisky, projekty, argumenty, specifickou terminologií a podobně. Tyto znalosti nabývají primárně skrze četbu a následnou analýzu konkrétních děl daných autorů. Texty, které se dotýkají vymezených témat a jež studenti analyzují, jsou vždy rámcově rozděleny do tří hlavních bloků. Ty odrážejí tři obecněji identifikované trendy současného či moderního islámu, tj. proud modernistický, islamistický a liberální. Na seminářích je také prostor pro diskuse nad vybranými texty, pro jejich komparaci a podobně. Přednášky jsou koncipovány spíše obecněji, vymezují vybraná témata, jako jsou například islám a politika, právo, postavení menšin, demokracie, některé ideologie, postavení ženy a podobně. Přednášky mají poskytnout základní vodítka pro samostatnou práci studentů. Kromě jiného ovšem nabízejí také určitý přesah, především pokud jde o představení reflexe trendů či děl konkrétních muslimských autorů v rámci nemuslimského odborného prostředí. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.
Cílem kurzu je pomoci studentům uchopit pojem náboženství pomocí vzájemně se ovlivňujících perspektiv, přístupů, pojmosloví a metod sociálních a humanitních věd, jmenovitě zejména dějinami náboženství, religionistikou, sociologií náboženství a antropologií náboženství. Po obecněji koncipovaných přednáškách první části kurzu jsou pak postupně z antropologické perspektivy pojednány základní náboženské jevy či prvky. Probírané odborné pojmy a teoretické přístupy jsou uplatňovány při identifikaci a analýze konkrétních jevů blízkovýchodní náboženské reality. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.
Cílem předmětu je představit studentům vybraná teoretická východiska a metody společenských a humanitních věd využitelných pro zkoumání kulturní diverzity regionu Blízkého východu a severní Afriky a poskytnout jim tak teoretickou a metodologickou oporu pro vlastní analýzu a interpretaci konkrétních prvků či jevů hmotné i nehmotné kultury v daném regionálním kontextu. V souladu s charakterem studijního programu je přitom důraz kladen na mezioborový přístup při studiu a při řešení výzkumných témat. Semináře slouží studentům k osvojování si probíraných metod, zvláště těch z oblasti kvantitativního výzkumu. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského programu.
Cílem předmětu je umožnit studentům získat hlubší orientaci ve vývoji islámského myšlení i praxe od konce 19. století do současnosti s důrazem na vývoj v oblasti islámských vizí, programů a hnutí s politickými aspiracemi. Studenti se v daném rámci seznámí s hlavními duchovními a souvisejícími politickými proudy či trendy, získají bližší představu o stěžejních postavách tohoto období, o konkrétních východiscích i projektech. Pojednána jsou specifika různých nejen blízkovýchodních náboženských scén, diskutovány různé varianty typologií moderních islámských myslitelů či aktivistů, vysvětlena je také související terminologie. Studenti prohlubují své znalosti rovněž skrze četbu a následnou analýzu konkrétních děl daných autorů. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského oboru.
Cílem předmětu navazujícího na kurz Současné dějiny Blízkého východu 1 je v širších souvislostech pojednat dějiny dalších zemí Blízkého východu a severní Afriky od II. světové války s důrazem na vývoj v 21. století. Zvláštní pozornost je věnována sunnitsko-šíitskému soupeření, které jako významný trend současných regionálních dějin stojí v pozadí řady jevů, událostí a procesů. Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského .
Cílem předmětu je poučit studenty především o vzniku, vývoji a charakteristikách druhé nejvýznamnější větve islámu při zohlednění odlišností od převládajícího sunnitského proudu. Výklad se nejprve věnuje příčinám a povaze konfliktu v rané muslimské obci a následně pak dalšímu vývoji šíitské větve ithná´ašaríja ve středověku. Pozornost je přitom věnována zejména životu, dílu a vlivu jednotlivých šíitských imámů, jakož i vývoji šíitské teologie a podobě podstatných šíitských rituálů. Druhá část kurzu se věnuje jednak dalším proudům šíitského islámu, jednak i dalším menšinovým tradicím vzniknuvším na islámském základě.
Cílem kursu je vytvořit základní přehled o islámském náboženství sunnitského směru a seznámit studenty s jeho duchovními, morálními, právními a kulturními základy. Hlavní pozornost bude věnována následujícím tématům: Korán, koránská exegeze, tradice soustředěné kolem proroka Muhammada a jeho druhů, náboženská praxe, právní regulace vztahů mezi člověkem a Bohem. U každého diskutovaného jevu islámského náboženství bude zohledněn nejen jeho historický vývoj, ale také jeho význam pro každodenní život praktikujících muslimů.
Cílem kurzu je představit studentům základní témata, součásti či prvky islámského práva (šaría), metody a přístupy k jeho výkladu v rámci islámské právní vědy (fiqh). Přednášky se věnují rovněž vývoji islámské právní vědy s jejími různými školami a také dvěma důležitým vybraným kapitolám, právu rodinnému a trestnímu.