Cílem kurzu je seznámit studenty s pokročilejšími aspekty filosofie jazyka. Kurz zahrnuje klasické i současné přístupy k významu, vybrané otázky týkající se pragmatiky a modality stejně jako vybrané empirické otázky zkoumání jazyka. Studenti také zkoumají, jak lze filosofické přístupy k jazyce vytěžit k lepšímu porozumění místu jazyka v prostředí nových technologií.
Cílem předmětu je uvést studenty do problematiky teoretických otázek jazyka. V jeho průběhu by měli zkoumat základní problémy spojené s filozofií jazyka, např. jeho strukturu, funkci, sémantiky a syntaxe jazyka, vztah jazyka a člověka, myšlení atd.
Předmět je určen pro zahraniční studenty (Erasmus) a je vyučován výhradně v anglickém jazyce. Cílem kurzu je seznámit studenty s filosofií jazyka z různých úhlů pohledu. Kurz pokrývá klasické a současné přístupy k významu, vybrané otázky v pragmatice a analýze modality, a také některé empirické otázky zkoumání jazyka. Důležité ohnisko kurzu je vzájemný vliv a vzájemná relevance filosofických a empirických přístupů k jazyce.

Cílem předmětu ověřit studentovu schopnost nezávislé tvůrčí a výzkumné činnosti, která odpovídá jeho studijnímu oboru a budoucímu profesnímu zaměření. Důraz je kladen na kritický výběr metod, vytváření odpovídajícího teoretického zázemí, důkladnou analýzu teoretických a empirických podkladů a na studentův vlastní přínos k řešení tématu. Předmět je založen na studentových dosud získaných schopnostech a dovednostech, které jsou v předmětu prohlubovány a aplikovány na oblast humanitně-vědních disciplín s důrazem na prezentaci vlastních vědeckých výsledků a jejich předávání odborné komunitě za pomoci tradičních i moderních prostředků.

Cílem předmětu je seznámit studenty s hlavními zásadami vědecké práce, uvést do odborného diskursu humanitního zaměření (se zaměřením na filosofii) a jeho metodologie. Cílem je dále seznámit se zásadami zpracování a interpretace odborných humanitních textů, technikou psaní studentských odborných prací a zásadami prezentace odborného problému z oblasti humanitních věd.

Cílem předmětu je seznámit studenta s problematikou studia humanitních věd. Po teoretické stránce získá student základní vhled do studia humanitních disciplín. V rámci praktických dovedností se student seznámí s formálními aspekty psaní odborného textu a se základy ústní prezentace svých výsledků. Po absolvování kurzu by měl být student schopen samostatně vypracovat seminární práci dle požadavků kladených na odborné texty v humanitních vědách a být schopen formulovat hlavní myšlenky formou ústní prezentace.

Cílem předmětu je v návaznosti na předchozí kurz DPS1H dovést studenta k cvičnému zpracování studie, projektu či jiného badatelského úkolu určeného k prezentaci. Student je veden ke kreativnímu využití metodologické přípravy. Také důraz na formálně správné zacházení s informačními zdroji posílí studentovo zvládnutí základů vědecké práce. Pozornost bude zaměřena na praxi psaní odborného textu, ovládání bibliografické normy a metod používaných v humanitních vědách i na prezentační dovednosti. Srovnání různých funkčních stylů a diskursů (odborný, publicistický, umělecký styl) podpoří rovněž seznámení s komunikační praxí (média, kulturní instituce, exkurze) a nácvik tvorby a realizace konferenčního příspěvku.